Żylaki kończyn dolnych

Wśród wielu różnych schorzeń jest jedno, które szczególnie dotyka kobiety. To niewydolność żylna. Początkowo może nie jest bardzo poważne, ale z czasem może przejść w postać przewlekłą. Wtedy żylaki kończyn dolnych koniecznie należy usunąć. W artykule wyjaśnimy, jakie są główne przyczyny ich powstawania oraz metody, które pozwalają je zwalczyć.

Dlaczego pojawiają się żylaki?

Uczucie ciężkości nóg, a następnie ich obrzęk, nie jest przyjemne. Takie właśnie są objawy tego schorzenia. Nawet, jeśli mamy do czynienia jedynie z małymi zmianami żylakowymi („pajączkami”), to trzeba podjąć odpowiednie leczenie. I nie chodzi o to, że powodują one estetyczny defekt.

Przewlekła niewydolność żylna pojawia się w wyniku czynników genetycznych, ale są także inne przyczyny. Mowa np. braku ruchu, siedzącej albo stojącej pracy w tej samej pozycji (sprzedawcy, pracownicy biurowi) czy zakładaniu za bardzo obcisłych ubrań.

Na zwiększone ryzyko wystąpienia żylaków kończyn dolnych narażone są panie w ciąży. Nic dziwnego. One przez dziewięć miesięcy muszą zmagać się przecież z dodatkowym obciążeniem. Ich nogi nie radzą więc sobie z dużym uciskiem na żyły.

Jakimi metodami można leczyć żylaki kończyn dolnych?

Na szczęście chorobę żylakową, także w swej rozbudowanej formie, można pokonać. Jak? Za pomocą kilku dostępnych zabiegów. Metody te różnią się chociażby poziomem inwazyjności i technologią. Sprawdźmy ich nazwy.

Pierwszym, znanym sposobem jest laseroterapia żylaków. Charakteryzuje się niską inwazyjnością i, co ważne – nie wymaga hospitalizacji. W trakcie tego zabiegu niepotrzebne jest nawet ogólne znieczulenie. Pacjent będzie bardzo zadowolony z wysokiej skuteczność oraz efektu.

Kolejna metoda to np. termiczna ablacja żył. Stosuje się w niej prąd mający częstotliwość fal radiowych. Brzmi mało przyjemnie? Spokojnie, bez obaw. To tak nowoczesna technologia, że nie ma ryzyka powstania blizn itp. Natomiast trzecia i ostatnia, o jakiej tu wspomnimy, nosi nazwę skleroterapii. Polega ona na zamykaniu niewydolnych naczyń specjalnym preparatem (płynem albo ewentualnie pianką). I podobnie jest niezawodna.

Niewydolność żylna – koszty leczenia

Niestety, powyższe zabiegi wiążą się ze sporymi kosztami. Nie są bowiem refundowane przez NFZ. Przewlekła niewydolność żylna będzie więc wyleczona, jeżeli pacjenci udadzą się do prywatnej, świetnie wyposażonej, kliniki medycznej.

Ceny są różne. Najdroższa metoda z wymienionych w tym artykule to laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych. Kiedy osoba, borykając się z takim schorzeniem, będzie chciała z niej skorzystać, to musi zapłacić kilka tysięcy złotych. Dużo tańsza jest skleroterapia, ale i tak trzeba uszykować pewną sumę pieniędzy (do tysiąca złotych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here