kurkuma

Kurkuma od wielu lat wykorzystywana jest kłótnia jako przyprawa, ale nie tylko. Z powodu swoich wyjątkowe właściwości zdrowotnych, uznawana jest za jedną z najzdrowszych przypraw na świecie. Przede wszystkim Wysoka zawartość witamin, minerałów oraz antyutleniaczy. Właśnie one warunkują aktywność biologiczną tej przyprawy. Kurkumę wyróżnia głównie zawartość kurkuminy, czyli barwnika, który nadaje kurkumie charakterystyczna pomarańczowa barwa. Przyprawa ta jest odporna na obróbkę termiczną, zatem bez względu na to, w jaki sposób przyrządzimy danie, do którego została dodana – jedziemy mogli skorzystać z jej prozdrowotnych działań. Jakie są właściwości prozdrowotne kurkumy? W jakich dolegliwościach pomoże nam ta przyprawa? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kurkumina-cenny-barwnik-kurkumy/ 

Kurkuma – jakie posiada właściwości prozdrowotne? 

Z powodu wysokiej zawartości antyoksydantów oraz działania rozgrzewającego, kurkuma jest skuteczna w walce z bólem głowy, mięśni i stawów. 

Co więcej może ona łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Jej skuteczność porównywana jest do powszechnie stosowanych nie sterydowych leków przeciwzapalnych. 

Dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy, kurkuma skutecznie redukuje szkodliwe wpływ wolnych rodników. Jej regularne spożywanie w diecie stanowi skuteczną profilaktykę rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Należy również wspomnieć, że przyprawa spowalnia procesy starzenia się organizmu. 

W jakich dolegliwościach pomoże kurkuma? 

Kurkuma przede wszystkim łagodzi objawy schorzeń dermatologicznych, które posiadają podłoże zapalnym lub autoimmunologicznym takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik. Stosowanie nie w formie maski na twarz wygładza, rozjaśnia przebarwienia oraz ujędrnia i przywraca dawny koloryt skóry. 

Kurkuma odpowiada za wspomaganie oczyszczania organizmu oraz redukcję masy ciała. Ma ona korzystny wpływ na przebieg kuracji detoksykująco-odchudzających. Możliwe jest to dzięki temu, że rozgrzewa, przyspiesza metabolizm oraz wspomaga trawienie i pobudza pracę wątroby. 

Kurkuma może wspomagać też walkę z rakiem. Skutecznie ogranicza namnażanie się komórek nowotworowych oraz zwiększa skuteczność leczenia chemia i radioterapeutyczna jego. Działa ona również połączeniu z piperyną, która zawarta jest w wierszu. Ten duet uznany jest za najskuteczniejszą profilaktykę raka żołądka, wątroby, trzustki, jelit, prostaty, pęcherza moczowego, jajnika, sutka, macicy oraz płuc. 

Przyprawa ta zapewnia doskonałe krążenie mózgowe krwi, a dzięki temu mózg pracuje na wysokich obrotach, ponieważ jest utleniony i odżywiony. Zapewnia to doskonale poczucie psychiczne oraz funkcjonowanie mózgu. Można więc dopisać do zalet kurkumy to, że wspomaga ona pamięć oraz koncentrację. Jest też skuteczną receptę na profilaktykę depresji, a także mniejsze ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. 

Kurkuma wspomaga również odporność, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej rozgrzewa, posiada zdolności bakteriobójcze, wirusobójcze, a także grzybobójczy. Uznawana jest za jeden z najcenniejszych antybiotyków, a w duecie z imbirem stanowi połączenie idealne. 

Zobacz też: http://babiniec-cafe.pl/srebro-koloidalne-czy-jest-jaki-ma-wplyw-na-skore/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here