Jak wykonać łóżko z palet?

Chciałbyś znaleźć tanie meble? Zrób je sam – łóżko na przykład. Ten krótki poradnik przyda Ci się głównie w dwóch sytuacjach: kiedy kupujesz nowe mieszkanie i nie stać Cię na zakup mebli lub też wynajmujesz pusty lokal, w który nie chcesz przesadnie inwestować. Istnieje jeszcze jedna opcja: masz w sobie żyłkę majsterkowicza i chciałbyś mieć unikatowe meble Przejdźmy do konkretów!

Zacznijmy od tego, że gdzieś musisz spać. W tym celu przyda nam się wygodne łóżko. Możemy je wykonać na przykład z palet. Jest to i ekonomiczne, i ekologiczne rozwiązanie. Jak zrobić łóżko z palet? Na początku potrzebujemy właściwych materiałów i projektu. Wybierzmy odpowiednie palety, sprawdźmy ich wymiary, a następnie na tej podstawie stwórzmy projekt naszego wymarzonego łóżka. Rozrysowując mebel warto pamiętać o zagłówku. Gdzie znaleźć palety? Jeśli gdzieś w okolicy znajduje się budowa, możesz spróbować zapytać, czy nie mają może niepotrzebnych. W przypadku, gdy nie masz takiej możliwości, możesz kupić palety za grosze na popularnych serwisach aukcyjnych. Oprócz elementów potrzebne Ci będą również narzędzia, które pozwolą stworzyć z nich piękną całość. Pożycz szlifierkę i ochronne okulary, zakup farby i impregnaty, które zabezpieczą drewno, a także wałki, pędzle i naczynka na farbę.

Gdy mamy już wszystko, co nam potrzebne, możemy zabrać się do dzieła! Pierwszym krokiem będzie wyszlifowanie palet. Celem tej czynności jest oczyszczenie drewna z błota, zabrudzeń, a także usunięcie potencjalnie niebezpiecznych, poszarpanych powierzchni. Na początku należy wybrać papier ścierny o stosunkowo niskiej granulacji, a potem stopniowo zwiększać poziom. Gotowa paleta powinna być czysta i gładka.

Kolejnym krokiem będzie połączenie ze sobą europalet. Możemy wprawdzie jedynie położyć palety, a na nich materac, to jednak na dłuższą metę nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jak połączyć palety? Najczęściej stosuje się metalowe płaskowniki do drewna, prościej mówiąc – blaszki różnej wielkości, w które wkręca się kołki do drewna. Warto również pomyśleć o nóżkach naszego mebla – w tej roli sprawdzą się prostokątne kawałki drewna. Należy pamiętać, że na końcach z jednej strony warto przykleić filc, który zapobiegnie rysowaniu podłogi.

Gdy łóżko jest już wyszlifowane i stabilnie skręcone, możemy zabrać się za malowanie i ostatnie poprawki. Jeśli zależy nam na tym, aby palety były pokryte farbą bez prześwitów, należy wcześniej zabezpieczyć je warstwą gruntującą. W zależności od tego, jaki chcesz uzyskać efekt, wybierz odpowiedni rodzaj farby.

Teraz wystarczy na tak skonstruowane łóżko położyć odpowiednio dobrany materac i gotowe. To jednak nie musi być koniec! Jeśli chcemy, możemy je odpowiednio ulepszać. Na zagłówek możemy położyć tapicerkę, możemy również dołożyć odpowiednie oświetlenie, które skutecznie zbuduje nastrój w całym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam, żeby mebel był mobilny, możemy do rogów dokręcić kółka.

Jak widać, samodzielna konstrukcja mebla nie jest aż tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina samozaparcia i chęci. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here