Brutto, netto, tara...

Na pewno słyszałeś już w swoim życiu słowa takie jak: brutto, netto, czy tara. Jeśli jeszcze nie wiesz, co one oznaczają, postaram się w jak najprostszy sposób Ci to wytłumaczyć, gdyż są to terminy, które na pewno warto znać.

Zacznijmy od tary. Czym jest tara? Wyobraź sobie, że masz pudełko pełne czekoladek, które waży 500 gramów. Kiedy zjesz wszystkie czekoladki, zostanie Ci tylko pudełko. Kiedy je zważysz, okaże się, że waży ono 100 gramów. To jest właśnie tara.

Teraz czas na netto. Tym razem zamiast zjadać czekoladki, wyjmij je z pudełka i zważ. Waga wskazuje 400 gramów i to jest właśnie waga naszych smakołyków netto.

Idąc tym tropem, domyślasz się już pewnie, co oznacza słowo „brutto”. Oczywiście jest to waga pudełka z czekoladkami w środku.

Dlaczego słowa te są tak ważne w dzisiejszym świecie? Otóż głównie dlatego, że właśnie tymi terminami operuje się we wszelkiego rodzaju rachunkowości, finansach i tak dalej. Skoro już wiesz, co oznaczają one w swoim podstawowym znaczeniu, opowiem Ci o ich zastosowaniu w liczeniu pieniędzy.

Za najprostszy przykład może posłużyć nam wynagrodzenie otrzymywane za pracę. Jego wysokość brutto znacząco różni się od wysokości netto. Co więc to oznacza? Przecież nie chodzi o pieniądze zapakowane do pudełka i wypakowane z niego.

Wynagrodzenie brutto to kwota, jaką Twój pracodawca musi zapłacić, abyś otrzymał swoją stawkę netto. W jego skład wchodzą wszelkiego rodzaju składki zdrowotne, ZUS, ubezpieczenia, a także podatki, takie jak między innymi dochodowy.

Wynagrodzenie netto jest zaś ostateczną kwotą, jaka trafia do Ciebie. To tak zwana stawka „na rękę”. Jak obliczyć Twoją pensję netto? W internecie możesz znaleźć mnóstwo kalkulatorów wynagrodzeń, które szybko przekalkulują ją ze stawki brutto, wliczając składki, podatki i całą resztę. Jest to bardzo przydatne, biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny człowiek nie zna wysokości wspomnianych składek.

Podobnie, a jednak trochę inaczej ma się sprawa z naszymi zakupami. Przykładowo – firmy operują zazwyczaj cenami netto. Za towary, które jako osoby prywatne kupujemy w sklepie, płacimy w brutto. Jak obliczyć cenę netto produktu? Wystarczy odjąć od ceny brutto podatek VAT. Zdecydowana większość produktów jest opodatkowana na 23 procent. Wystarczy, że na kalkulatorze podzielimy cenę brutto przez 1.23 (123 procent) i mamy wynik! Obliczanie ceny netto to bardzo prosta, a jakże przydatna rzecz!

Cały mechanizm cen brutto i netto również można przyrównać do pudełka z czekoladkami, w którym to pudełko będzie każdym podatkiem, składką, czy ubezpieczeniem, a same czekoladki stawką „na rękę”. Dzięki takim obliczeniom możemy dobitnie, na własne oczy uświadomić sobie, jak duża ilość naszych pieniędzy trafia do państwa, a także bardziej przychylnym wzrokiem spojrzeć na swojego szefa, który chcąc zapłacić nam określoną stawkę, musi przeznaczyć na to dużo więcej, niż nam się wydaje.

Mam nadzieję, że już rozumiesz, co oznaczają słowa wymienione w tytule. Myślę także, że wiesz jak obliczyć cenę netto, gdyby zaszła taka potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here