Program do wypełniania PIT

Każda osoba pracująca zobowiązana jest do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. Rozliczenia z tego tytułu dokonuje się rocznie. Jednak zaliczki na poczet wskazanego podatku odprowadzane są każdego miesiąca. Inna sytuacja występuje wtedy, gdy dana osoba rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej i wybrała jako sposób opodatkowania zaliczkę kwartalną. W każdym jednak wypadku rozliczenie następuje po zakończeniu roku obrotowego. Dużym udogodnieniem, z którego mogą korzystać podatnicy, jest PIT online i e-deklaracje. Rozliczenie z fiskusem obecnie możliwe jest bez konieczności wychodzenia z domu – zarówno deklarację, jak i ewentualną korektę można wysłać za pośrednictwem systemu informatycznego.

Samodzielne wypełnianie deklaracji może napotykać jednak na pewne przeszkody. Należy mieć na uwadze, iż druk jest dosyć zawiły i nie do końca wiadomo, jak w nim ująć poszczególne przychody. Ponadto każda osoba ma inną sytuację materialną, jak również dotyczą ją inne czynniki, które mają wpływ na wysokość kosztów uzyskania przychodu. W takiej sytuacji zdecydowanie warto skorzystać z specjalnej aplikacji, za pośrednictwem której można wysłać elektroniczny druk do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego. Program PIT jest intuicyjny w obsłudze i nie wymaga wiedzy z zakresu rachunkowości, aby należycie spełnić swój obowiązek względem państwa. Duże znaczenie ma fakt, iż możliwe jest wykazywanie dochodów z różnych źródeł. Tym samym nie jest konieczne sporządzanie osobnych deklaracji. Jedynym istotnym wyjątkiem od tej reguły jest opłacenie podatku dochodowego z tytułu najmu powierzchni mieszkaniowej bądź gospodarczej. W takim przypadku niezbędne jest sięgnięcie po dodatkowy druk.

Program do wypełniania PIT umożliwia także zastosowanie odliczeń, które zostały przewidziane przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Tytułem przykładu, osoba, która oddaje krew, może z powodzeniem skorzystać z ulgi. W takim wypadku od podatku należnego odliczana jest kwota, która odpowiada wartości jednej donacji. Możliwe jest także wykazanie wszelkich darowizn, które zostały przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego. W ramach rozliczenia za pośrednictwem programu z powodzeniem można również przekazać 1% podatku na dowolny cel społeczny. Możliwości, jakie daje aplikacja, są bardzo cenione przez osoby niezależne, które wolą rozliczać się samodzielnie – bez pośrednictwa biura rachunkowego. Także osoby młode, które dopiero rozpoczęły pracę w zawodzie, z pewnością docenią takie rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here