koleda

W Polskiej tradycji głęboko zakorzenione jest wspólne kolędowanie z całą rodziną przy wigilijnym stole. Od pokoleń każda polska rodzina w czasie świąt Bożego Narodzenia nie może wyobrazić sobie czasu, którego wspólnie nie spędza na śpiewaniu kolęd oraz pastorałek. Oprócz śpiewania często, by dopełnić piękna melodii, używamy instrumentów takich jak pianina lub fortepianu by jeszcze pełniej docenić kolędy. Wiele osób uczy najmłodszych, jak odpowiednio zagrać najpopularniejsze kolędy. Świetnym pomysłem będzie podarować im kolędy na pianino, dzięki którym poznają jeszcze więcej ciekawych kolęd i pastorałek i dodatkowo wzbogacą wigilijny wieczór nowymi utworami. Zastanówmy się jednak, które z polskich pięknych kolęd są najczęściej wybrzmiewane:

Dzisiaj w Betlejem

Ta jedna z najpopularniejszy kolęd pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, która pierwszy raz ukazała się w śpiewniku księdza Jana Siedleckiego. Autor zarówno tekstu, jak i melodii pozostaje nieznany, jednak popularność sprawiła, iż na jej podstawie stworzono wiele innych pieśni zarówno narodowych, jak i katolickich.

Cicha Noc

Cicha noc to kolęda, którą usłyszeć możemy na całym świecie. Zgodnie z legendą, kolęda powstała w 1818 roku, kiedy to dzień przed świętami bożego narodzenia w mały kościółku w Austrii zepsuły się organy. Według podań myszy grasujące w kościele pogryzły miechy, co nie pozwoliło na odegranie jakiegokolwiek czystego dźwięku. Tamtejszy ksiądz poprosił więc organistę o skomponowanie odpowiedniej melodii do wiersza napisanego przez wikarego. To właśnie tym sposobem, po pasterce pierwszy raz usłyszano kolędę Cicha Noc, zagraną na gitarze. Po świętach organmistrz naprawiający zepsute organy dostrzegł nuty pieśni, która powstała naprędce i wziął je ze sobą do Tyrolu, gdzie została wykonana przed cesarzem Franciszkiem I. To sprawiło, iż kolęda zdobyła uznanie całej Europy a później świata.

Bóg się rodzi

Kolęda znana jako Bóg się rodzi nazywa się naprawdę Pieśnią o Narodzeniu Pańskim. Została stworzona w XVIII wieku i mianowana królową polskich kolęd. W zależności od miejsca odgrywania, kolęda była śpiewana na przeróżne melodie, lecz obecnie kształt melodii został skomponowany na podstawie poloneza koronacyjnego królów polskich z czasów XVI wieku.

Lulajże Jezuniu

Jest to kolęda, która charakteryzuje się melodią typowej kołysanki. Najwcześniejsza wersja kolędy napisana w 1705 roku w znacznym stopniu różni się od dzisiejszej melodii. Kolęda stała się inspiracją dla takich artystów jak Fryderyk Chopin bądź Jacek Kaczmarski. Choć jest to kolęda typowo polska, to znana jest również poza granicami naszego kraju.

Przybieżeli do Betlejem Pasterze

Kolęda powstała w XVII wieku wielokrotnie zmieniała swój oryginalny dźwięk. Pierwotnie, strofy były podzielone zupełnie inaczej, brakowało również znanego przez wszystkich refrenu. Obecny kształt kolędy wraz ze znanym wszystkich refrenem „Chwała na wysokości..” odgrywany jest od II połowy XIX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here