Obliczanie obwodu koła

W życiu spotykamy się z praktycznym zastosowaniem różnych zagadnień matematycznych. Obliczanie odsetek od kredytu, powierzchni działki budowlanej, czy średniego spalania w aucie to tylko niektóre z nich. Innym z przykładów jest obliczanie obwodu koła. Taka wiedza może się przydać na przykład podczas konfiguracji nowego licznika rowerowego – trzeba tam wprowadzić właśnie obwód koła. Podobnym przypadkiem może być wykonanie jakiegoś rodzaju koła w ramach robótek ręcznych i następnie oklejenie go po obwodzie jakimś materiałem – znajomość obwodu koła, aby wymierzyć ów materiał, będzie nieodzowna. Przekonajmy się zatem, jak obliczyć obwód koła.

Do obliczenia obwodu koła potrzebujemy znajomości dwóch liczb – liczby pi oraz promienia koła. Liczba pi to stała matematyczna, oznaczająca stosunek obwodu koła do jego średnicy. Liczba ta jest zawsze taka sama, stanowi ona pewien ułamek, którego zapis możemy rozwijać niemal w nieskończoność. Warto jednak pocieszyć się tym, że do praktycznych zastosowań wystarczy nam znajomość jedynie dwóch cyfr po przecinku, a ich zapamiętanie nie powinno przysparzać trudności nawet osobie nie najlepiej radzącej sobie z matematyką. Przyjmijmy zatem, że liczba pi to po prostu 3,14.

Drugą niezbędną informacją jest znajomość promienia koła, który oznacza długość odcinka od środka koła do okręgu. Promień określa w sposób jednoznaczny wielkość koła i stanowi jednocześnie połowę średnicy. Jedna z tych danych zawsze musi być nam znana – w zadaniach matematycznych jest to zazwyczaj promień koła, w zastosowaniach praktycznych częściej spotykamy się z podaną średnicą, np. 26 cali w kole rowerowym.

Aby określić obwód koła należy pomnożyć dwukrotność promienia przez liczbę pi. Pamiętajmy, że dwukrotność promienia oznacza jednocześnie średnicę, dlatego z równym powodzeniem możemy przemnożyć właśnie średnicę przez pi, czyli 3,14. Jak widać wzór na obwód koła jest wyjątkowo prosty i jego zastosowanie nie powinno sprawić problemów nikomu, nawet ludziom z obawą myślącym o zagadnieniach matematycznych.

Nie możemy zapominać o przyjęciu właściwej jednostki w przypadku obliczeń służącym zastosowaniom praktycznym. Rozmiary kół w samochodach, rowerach i wszelkich innych pojazdach podawane są, podobnie jak rozmiary ekranów w komputerach i telefonach, w calach – jednostce anglosaskiej. Tymczasem poszukiwany przez nas obwód koła to określony odcinek, którego długość w naszym kraju wyrazimy raczej w jednostce metrycznej. W takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, aby przeliczyć cal na centymetr. W tym wypadku wystarczy nam wiedzieć, że cal to 2,54 cm (czyli 25,4 mm). Jeśli zatem przykładowo zapragniemy obliczyć obwód koła roweru wielkości 29 cali, musimy pomnożyć średnicę, przez rozmiar cala i liczbę pi. Działanie to zapiszemy jako 29*2,54*3,14 = 231,29 cm. Widzimy zatem, że obwód takiego koła wynosi około 231 cm, oczywiście przy założeniu, że jest ono odpowiednio napompowane (w innym wypadku opona będzie się uginać i odległość pokonana przez rower podczas jednego obrotu koła będzie trochę mniejsza).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKładzenie płytek
Następny artykułFajne filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here