Żylaki

Są dokuczliwe i powodują bolesność nóg. Żylaki to przewlekła choroba, którą możesz kontrolować, stosując doraźne środki, zanim zdecydujesz się na zabieg. Warto zmienić styl życia, dietę oraz unikać długiego stania i siedzenia, by nie przemęczać dodatkowo nóg.

Co jeszcze może się sprawdzić w domowych metodach radzenia sobie z żylakami?

Zanim podejmiesz decyzję o laserowym usuwaniu poszerzonych żył czy też skleroterapii, warto ból nóg uśmierzyć sprawdzonym środkiem. Odpowiedni jest Diohespan, lek w tabletkach, który oprócz niwelowania bólu pomaga w przykurczach i redukuje uczucie ciężkości nóg. Sporo pacjentów stosuje naturalne metody, do których zalicza się ziołowe maści.

1.      Naturalne maści na żylaki

Popularna jest maść kasztanowa, która zawiera wyciąg z drzewa kasztanowca o przeciwzapalnym działaniu. Preparat poprawia też krążenie krwi w naczyniach żylakowych. Maść arnikowa z kolei redukuje ból i obrzęk nóg, ponieważ zmniejsza stan zapalny, jaki tworzy się wokół naczynia krwionośnego. Możesz sięgać również po maści aloesowe kojące ból nóg i swędzenie skóry. Naczynia krwionośne pomoże uszczelnić z kolei maść z miłorzębu japońskiego. Wszystkie wymienione produkty są przeciwzapalne i przynoszą ulgę przemęczonym, opuchniętym nogom.

2.      Ocet jabłkowy na problemy z nogami

Smaruj nim miejsca na skórze, w których występują żylaki, ponieważ poprawia krążenie i zwiększa przepływ krwi. Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który zmniejsza również opuchliznę i wzmacnia kondycję żył dzięki dużej zawartości flawonoidów. Wystarczy jego niewielka ilość, np. kilka kropel, które rozgrzewa się w dłoni, a następnie delikatnie masuje nogi, zaczynając od kostek i kierując się w stronę ud. Zabieg zaleca się powtarzać przez kilka miesięcy, najlepiej rano i wieczorem. Dobrze też nawadniać się o poranku szklanką wody, do której dodaje się 2 łyżeczki octu jabłkowego.

3.      Zioła w leczeniu żylaków

Oprócz kasztanowca, arniki i miłorzębu japońskiego warto zastosować liście ruty, które mają w składzie flawonoidy wzmacniające naczynia krwionośne i poprawiające krążenie krwi. Kwiaty nagietka działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo – zmniejszają opuchliznę nóg i stan zapalny wokół żylaków. Liście pokrzywy natomiast oprócz flawonoidów zawierają kwas kawowy, który również wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi. Wymienione zioła spożywaj regularnie w postaci wywarów, od pojawienia się pierwszych objawów żylaków.

4.      Ruch – aktywny sposób na żylaki

Regularna aktywność jest niezwykle pożądana w przypadku pojawienia się żylaków. Zaleca się chodzenie, jogging, jazdę na rowerze czy pływanie, szczególnie wtedy, gdy masz pracę stojącą lub siedzącą. Takie ćwiczenia poprawiają przepływ krwi, wzmacniają mięśnie i zmniejszają ryzyko powstania żylaków. Warto wykonywać ćwiczenia mięśni nóg, czyli przysiady i ćwiczenia na stepperze. W pozycji pionowej zaleca się ćwiczenie wspinania na palce i opadania na pięty. Dzięki temu wspomożesz działanie tzw. pompy mięśniowej transportującej krew do serca.

Jeśli doświadczasz choroby żylakowej, unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji – siedzącej lub stojącej, zakładania nogi na nogę czy siedzenia na podkurczonych nogach. Jeśli pracujesz przy komputerze często ruszaj nogami, regularnie wstawaj i spaceruj po biurze lub mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here