Jak się pozbyć wszy?

Wszy to niewielkie pasożyty, które przeważnie pojawiają się u osób w bardzo młodym wieku. Rodzice zauważają je na skórze, włosach czy ubraniach swoich pociech i od razu próbują je zwalczać – często wykorzystując w tym celu stare domowe metody. Wszy błędnie kojarzone są z biedą. W teorii do ich rozmnażania się dochodzi w miejscach zanieczyszczonych i mocno zabrudzonych, jednakże jeśli jedno dziecko w szkole bądź przedszkolu ma wszy, może nimi zarazić wszystkich swoich rówieśników. Wszawica wymaga właściwego leczenia, gdyż w przeciwnym wypadku będzie błyskawicznie się rozprzestrzeniać. A jak wyglądają wszy? Jak je rozpoznać i jak usunąć je z ciała?

Aby mieć pewność, czy żyjątka pojawiające się na skórze głowy dziecka rzeczywiście są wszami, najlepiej sprawdzić przez Internet, jak naprawdę wyglądają wszy. Wiele jest takich zdjęć, które idealnie je prezentują – wystarczy porównać je do żyjątek i przekonać się, czy to, z czym ma do czynienia dziecko, to rzeczywiście wszawica. Jeśli tak właśnie się okaże, należy od razu zacząć ją leczyć. Z wszami głowowymi całe szczęście nie trzeba wybierać się do samych lekarzy – wystarczy wizyta w pobliskiej aptece i zakup właściwych środków farmakologicznych. Farmakolodzy pracujący w takich punktach doskonale znają się zresztą na tego typu problemach zdrowotnych i zawsze chętnie pomagają swoim klientom w wybraniu najlepszych dla nich preparatów. Produkty umożliwiające wyleczenie wszawicy są dostępne bez recepty, dlatego każdy może je od razu kupić bez wcześniejszej wizyty u lekarza. Przyjmują one różnorodne postacie. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są oczywiście szampony, które z łatwością można zastosować na głowie nawet najmniejszego dziecka. Podobnym działaniem wykażą się różnego rodzaju płyny oraz pianki. Wszystkie produkty można kupić bez recepty i to przeważnie w każdej aptece.

Niestety apteczne preparaty często mają jednowymiarowe działanie. Pozwalają pozbyć się np. dorosłych postaci wszy, ale już nie zdołają usunąć namnażających się larw. Czasem konieczne okazuje się zastosowanie metod mechanicznych. Domowy roztwór przygotowany z bardzo prostych składników, które każdy powinien mieć w swojej kuchni, idealnie sprawdzi się w roli naturalnego preparatu na larwy. Aby go wykonać, należy zmieszać dwie szklanki ciepłej wody z dwoma łyżkami zwykłego octu. Przygotowanym w ten sposób roztworem zaleca się opłukać całe włosy łącznie ze skórą głowy. Następnie z pomocą gęstego grzebienia można mechanicznie wyczesać z nich wszystkie występujące na nich żyjątka, a następnie przepłukać sam grzebień alkoholem (np. spirytusem. Jako że wszawica rozwija się stopniowo, jej objawy mogą być zauważalne jeszcze przez kilka tygodni. Z tego powodu średnio co siedem dni należy powtórzyć całą kurację i ponownie zastosować domowy roztwór lub preparat pochodzący z apteki. Jeżeli mimo takiego postępowania wszawica nie będzie chciała zniknąć, lepiej udać się z tym problemem do lekarza. On na pewno będzie wiedzieć, co zrobić, aby raz na zawsze usunąć wszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here