wrzody żołądka
fot. Pixabay.com

Wrzody żołądka i dwunastnicy można dziś uznać za chorobę cywilizacyjną. Dotykają coraz większej liczby osób i to coraz młodszych. Jakie są przyczyny tej choroby? Czym się objawia? Jak ją leczyć? O tym piszemy w naszym najnowszym wpisie.

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/wrzody-zoladka-objawy-i-leczenie/

Jakie objawy mają wrzody żołądka?

Za powstawanie wrzodów żołądka odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Powoduje ona również wiele innych chorób tego narządu. Helicobacter pylori produkują toksyny, które prowadzą do utraty błony śluzowej żołądka. Tak właśnie powstają wrzody. Do tego przyczynia się również zła dieta, palenie papierosów, picie alkoholu oraz oczywiście nasz największy dziś wróg, czyli przewlekły stres. Niektóre osoby są również predysponowane genetycznie do chorowania  na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Objawiają się one przede wszystkim silnym bólem brzucha, szczególnie w okolicy mostka i pod pępkiem. Nasila się on po zjedzeniu posiłku, a często towarzyszą mu również wymioty, nudności, wzdęcia i gazy. Silny ból pojawia się także zaraz po przebudzeniu, a ustępuje około 2 godziny od zjedzenia pierwszego posiłku. Aby zdiagnozować chorobę, konieczne jest wykonanie gastroskopii. Takie badanie jest wykonywane endoskopem, a przewód pokarmowy lekarz ogląda za pomocą wmontowanej w rurkę endoskopową kamery. Podczas badania pobiera się również fragment śluzówki żołądka.

Leczenie wrzodów żołądka

Jeśli cierpimy na wrzody żołądka i dwunastnicy, powinniśmy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany żywieniowe. Należy do nich przede wszystkim regularne spożywanie posiłków oraz rezygnowanie z tych posiłków, które nasilają ból. Poza tym lekarz przypisuje również antybiotyk oraz lek w postaci inhibitora pompy protonowej, łagodzącego wydzielanie kwasu w żołądku, który ma na celu zwalczenie bakterii.

Co więc jeść, jeśli zmagamy się z chorobą wrzodową? Przede wszystkim należy zrezygnować z ostrych i kwaśnych potraw. Łagodząco będzie natomiast działać spożywanie jasnego pieczywa oraz innych lekkostrawnych produktów. Kasza manna na mleku, kanapka z pieczywa jasnego i chudej wędliny, gotowane warzywa i mięso na obiad, a także różnego rodzaju zupy to podstawa naszego jadłospisu w razie chorowania na wrzody żołądka.

Zobacz też: http://babiniec-cafe.pl/najlepsze-sposoby-na-szybkie-odchudzanie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here