Bycie fit

W dzisiejszych czasach, bycie fit to pewien „wymóg” od społeczeństwa, z każdej strony słyszymy o nowych metodach na odchudzanie, słyszymy o tym co jest zdrowe a co nie. Z ust ludzi namawiających do bycia fit ciągle padają słowa:
-nie jedz glutenu,
-nie jedz słodyczy,
-nie jedz tłuszczy zwierzęcych,
-nie jedz dużo.

I wiele wiele innych. Więc jak być fit?
Uważam, że w byciu fit przede wszystkim sport jest ważny. To on odpowiada za to, w jakiej formie jesteśmy. Na każdym forum jest napisane, że trening to 30% a dieta to 70%. Nie prawda.
Aby być zdrowym, dobre zbudowanym, szczupłym czy jakim chcesz być, musisz dawać z siebie 100% na treningu i 100% w kuchni. Nie istnieje żaden inny podział.
Uprawiaj sport:
Najważniejsza sprawa to znalezienie sobie takiego sportu, który będzie nam sprawiał przyjemność, nie idź na siłownie jeżeli wiesz, że to Ci się nie spodoba, bo to nie ma sensu. Lubisz jeździć rowerem, jeźdź nim. Jeżeli lubisz rolki, idź w tą stronę. Tak samo jeżeli chcesz się odchudzać nie daj sobie wmówić, że tylko bieganiem jesteś w stanie to zrobić, albo treningami przed telewizorem z Panią Lewandowską.
Aby sport sprawiał Ci jeszcze większą przyjemność, możesz uprawiać go ze swoją drugą połówką, razem będzie Wam łatwiej się zmotywować, tak samo jak do diety.

Właśnie, dieta.
Zapomnij o trzymaniu ścisłych godzin posiłków. Nie musisz tego robić, jeżeli tego nie chcesz. To jest pierwszy błąd wszystkich dietetyków i trenerów, zmuszają swoich podopiecznych do restrykcyjnej diety, a oni tracą motywację po kilku dniach, lub tygodniach, bo jest to dla nich za duża zmiana.
Najważniejsze jest liczenie kalorii. Jeżeli policzysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, jesteś w stanie bardzo dobrze określić ile potrzebne Ci w ciągu dnia. Tutaj nie ma żadnej magii. Ile kalorii zjadasz, tyle spalasz lub nie, zależy, czy przekroczysz bilans kaloryczny, czy też nie.
Jeżeli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne na dobę to 2000 kilo kalorii, a zjesz ich 1800, to jesteś 200 kcal do przodu i o tyle schudłaś. Każdego dnia tyle kalorii mniej w ciągu miesiąca da efekt na wadze. A wyżej wspomniany sport tylko spotęguje ten wynik i da jeszcze lepsze rezultaty.
Jedz dużo warzyw i owoców. Warzywa są zdrowe, a do tego mają bardzo mało kalorii, co oznacza, że wypełniają miejsce w żołądku a nie „tuczą”.
Pij kawę- to jest kwestia indywidualna, ale u wielu osób można zaobserwować zmniejszony apetyt po wypiciu kawy. Pozwoli to dłużej zostać bez posiłku.
Dużo spaceruj, zmień samochód i komunikację miejską na spacer lub rower. Dzisiaj lubimy wygodę, jeżeli robi się chłodno, wolimy wsiąść do ciepłego samochodu, niż iść na nogach a to podwójny błąd. Podczas spacerowania nasz organizm jest odporniejszy na wszelkiego rodzaju przeziębiania, a do tego oczywiście spalamy dodatkowe kalorie.
Kontroluj swoją aktywność fizyczną na smartfonie lub opasce. Jest to bardzo dobra sprawa, aby badać, czy danego dnia uzyskaliśmy dobry wynik aktywności. Aplikacji do kontrolowania aktywności jest mnóstwo w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here