Bitcoin- przyszłość pieniądza

W dzisiejszych czasach wymyślane są coraz to nowsze, prostsze oraz bardziej bezpieczne metody płatnicze. W ostatnim roku bardzo głośno zrobiło się wokół kryptowalut. Najpopularniejsza z nich to Bitcoin. Wiele osób gwarantowało szybkie wzbogacenie się, inwestując nasze ciężko zarobione pieniądze. W internecie pojawiało się mnóstwo różnych poradników zatytułowanych: Jak zarabiać bitcoiny? Niestety niewiele takich osób, gwarantujących szybki zysk mówiło o zagrożeniach wynikających z inwestycji w kryptowaluty.

Zaczynając przygodę z kryptowalutami, należy zastanowić się czym one właściwie są. Według pewnych źródeł kryptowaluta jest pewnym systemem bazującym na kryptografii, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Dodatkowo warto wiedzieć, że kryptowaluta jest pewnego rodzaju walutą wirtualną. Większość tych wirtualnych walut oparta jest na technologii łańcucha bloków, czyli blockchain. W blokach zawarte są pewne dane. Każdy z nich posiada koniec, co umożliwia połączenie ich w łańcuch. Co więcej składa się z dwóch grup uczestników. Jedni to osoby wykonujące transakcje lub inne operacje. Druga to osoby, które poświadczają wykonanie danej operacji przez pierwszą grupę.

Obecnie wyróżnia się kilkaset znaczących kryptowalut, które mogą bazować na innych systemach. Takie waluty zwane są altcoinami. Po prostu są to wszystkie wirtualne waluty z wyjątkiem bitcoina. Można wśród nich wymienić takie jak: Litecoin, Ether, Ripple, Bitcoin Cash, IOTA, EOS, Cardano, Monero czy Stellar. Należy dodać, że cały czas powstają nowe kryptowaluty o różnych zastosowaniach. Z racji tej, że kod źródłowy jest oparty o wolne oprogramowanie, w rzeczywistości każdy może stworzyć własną walutę. Aby dana waluta mogła zaistnieć w świecie i być rozpoznawalna, twórcy muszą wykazać się nie lada innowacyjnością. Warto wiedzieć, że kryptowaluty nie służą jedynie jako środek płatniczy. Jednym z celów tworzenia nowych jest marketing tokenowy. Oznacza to, ze wykorzystywane są w działaniach promocyjnych oraz nagrodowych na przykład programy lojalnościowe czy systemy motywacyjne.

Wady oraz kontrowersje
Kryptowaluty z reguły są zdecentralizowane. Oznacza to, że państwo nie może sprawować nad nimi kontroli, co może sprzyjać przestępcom. Wykorzystywanie ich do prania brudnych pieniędzy, handlem narkotykami czy bronią na czarnym rynku- to tylko kilka z wielu zastosowań wśród przestępców. Z tego powodu wiele państw jest wrogo nastawionych do tego systemu płatności. Jednak warto zwrócić uwagę, że niechęć ta może wynikać z zupełnie innego powodu. Brak kontroli zdecydowanie utrudnia opodatkowanie walut wirtualnych. Państwo nie mogąc pobierać podatków od transakcji czuje zagrożenie ze strony wirtualnych pieniędzy dla tradycyjnych.
Należy pamiętać również, że przy wykonaniu niepoprawnej transakcji nie można jej cofnąć. Oznacza to, że jeżeli popełnimy błąd przy numerze konta, nie będziemy w stanie odzyskać utraconych pieniędzy. Dodatkowo nikt nie jest w stanie zagwarantować nam ich wartości.

Przed wszelkimi inwestycjami należy zapoznać się z wadami oraz zaletami i zadecydować czy jesteśmy w stanie ponieść dane ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here