Badania po poronieniach

Strata dziecka nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży jest niezwykle bolesnym doświadczeniem dla niedoszłych rodziców. Szczególnie wtedy, gdy para długo starała się o dziecko i kiedy było ono wyczekane i upragnione. W szpitalach brakuje pełnej diagnostyki i nikt tutaj szczególnie nie interesuje się martwym płodem. Na szczęście są placówki, które realizują szerokie spektrum badań po poronieniu, a samo przeprowadzenie takiego badania jest dyskretne i proste.

Czym jest genetyczne badanie po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu to badania fragmentu płodu (kosmówki, łożyska, pępowiny), które sprawdzają, czy ciąża obumarła z powodu ciężkiej choroby genetycznej dziecka. Do takich chorób zaliczamy zespół Edwardsa czy zespół Turnera. Co więcej, po uprzednim przebadaniu rodziców można uzyskać wiarygodną odpowiedź na pytanie czy choroba została po kimś odziedziczona czy była jedynie przypadkiem losowym i najpewniej się nie powtórzy w kolejnych ciążach. Daje to nadzieję dla przyszłych rodziców na kolejną zdrową i donoszoną ciążę.

Gdzie wykonać badania po poronieniu?

Badania po poronieniu są dostępne na wielu platformach internetowych. Aby je zrealizować wcale nie trzeba wychodzić z domu. Kluczowe jest jednak zabezpieczenie materiału poronnego (jeśli poronienie nastąpiło w szpitalu należy poprosić lekarza o zabezpieczenie próbki w bloczku parafinowym lub w soli fizjologicznej). Tak przygotowaną próbkę należy wysłać kurierem pod wskazany adres. Placówki wykonujące badania genetyczne po poronieniu dokładnie poinstruują jak należy zapakować i opisać taką próbkę, aby była bezpieczna. Po przeprowadzonym badaniu mamy możliwość jej odzyskania. Ma to duże znaczenie dla rodziców, którzy chcą i mają prawo pochować swoje nienarodzone dziecko. Badania po poronieniach pozwalają również zidentyfikować płeć dziecka, co również dla wielu nie jest bez znaczenia.

Jaki jest zakres badań po poronieniu?

Poza badaniami wykrywającymi ciężkie choroby genetyczne jest możliwość weryfikacji obecności określonych mutacji, które zwiększają ryzyko poronień lub obecności określonych genów, często odpowiedzialnych za nawykowe poronienia czy problemów z zajściem w ciążę.

Korzyści

Badania po poronieniach pozwalają nie tylko wykryć przyczynę straty ciąży. Dają również możliwość konsultacji z genetykiem i ustalenia dalszych kroków oraz pozwalają poznać wiele praw kobiet po stracie, o których wciąż mało się mówi. Mowa tutaj o możliwości zarejestrowania martwego dziecka, jego pochówku czy skorzystania ze skróconego urlopu macierzyńskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here