Witamina D K

Witaminy, to po prostu substancje chemiczne, których ludzki organizm nie jest w stanie syntezować, dlatego też przyjmujemy je razem z pożywieniem. W zależności od rodzaju, spełniają one różne funkcje w naszym ciele, a przede wszystkim biorą udział w różnych procesach metabolicznych. Witaminę D znajduje nie głównie w rubach morskich, jak i w jajkach i produktach mlecznych, natomiast witamina K znajduje się zwłaszcza w zielonych warzywach, takich jak szpinak, bądź brokuły. Co warto wiedzieć na ich temat?

Witamina D K, to połączenie dwóch witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Najczęściej są one dostępne w postaci preparatów, takich jak aerozol, krople, czy też kapsułki, które dostępne są bez recepty. Witaminy te słyną z tego, że mają bardzo dobry wpływ na kości, a mianowicie na ich właściwą mineralizację oraz wytrzymałość. Ponadto witamina D jest odpowiedzialna za regulację gospodarki mineralnej – fosforanowo-wapniowej, natomiast witamina K odpowiada za dostarczenie wapnia z krwi do kości. Co prawda można spotkać się z tymi witaminami stosowanymi jako osobne preparaty, ale najczęściej stosuje się ich połączenie. Witaminy te uzupełniają się wzajemnie  stanowią wsparcie dla funkcjonowania układu kostnego. Witamina D K jest obowiązkowym połączeniem dla osób narażonych na złamania.

Właściwości

Zarówno witamina D, jak również witamina K są rozpuszczalne w tłuszczach, a co za tym idzie nasz organizm nie wydala ich z mocnej bądź potem, a odkładają się one w wątrobie i w tkance tłuszczowej, przez co jesteśmy mniej narażeni na ich niedobór. Przy tym musimy pamiętać o tym, że jeżeli dojdzie do hiperwitaminozy, a więc substancje te będą występować w naszym organizmie w nadmiarze, to będzie miało to szkodliwy wpływ dla naszego zdrowia. Dlatego też, ważne jest to żeby suplementować te witaminy zgodnie z zaleceniami lekarza. zAI

Dlaczego powinno się suplementować witaminę D3 wraz z witaminą K2?

Przede wszystkim witamina D odpowiada za przyswajanie wapnia. Może to jednakże mieć też niekorzystny wpływ na nasz organizm, gdyż wapń będzie zbierała się nie w kościach, a w tętnicach wieńcowych. Tymczasem witamina K wspiera odkładanie wapnia w kościach, a więc tam gdzie jest on niezbędny. Jak wynika z przeprowadzonych badań, bezpieczeństwo witaminy D, także w dużym stopniu zależy od witaminy K, natomiast toksyczność witaminy D, może wynikać właśnie z niedoboru witaminy K. Warto wiedzieć, że witamina K powinna być każdego dnia suplementowana w dawce około 100 mg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here