Słuchawki są przedmiotami używanymi na co dzień przez bardzo wiele osób. Nie ważne czy słuchawki są douszne czy nauszne, przewodowe czy bezprzewodowe, wcześniej czy później może się zdarzyć, że zostaną one uszkodzone. Jak naprawić słuchawki, jeśli zajdzie taka potrzeba, a jak zapobiegać uszkodzeniom i dbać o sprzęt?
Bardzo narażone na uszkodzenia są przewody. Szczególnie, kiedy słuchawki są niedbale noszone na przykład w kieszeniach, kable są wielokrotnie zginane, rozciągane i może się to przełożyć na ich żywotność w przyszłości. Najbardziej należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym kabel przechodzi we wtyczkę. Jest to miejsce wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Jeśli oplot zostanie przerwany, i staną się widoczne druty, należy się spodziewać rychłego uszkodzenia uniemożliwiającego z dalszego korzystania. Analogicznie sytuacja wygląda przy miejscach, w których kabel podłączony jest do słuchawek. Słuchawki bezprzewodowe są pozbawione kabla, ale w przypadku słuchawek nausznych elektronika, moduł bluetooth i akumulator znajdują się zwykle w jednej ze słuchawek. Co za tym idzie, jest poprowadzony przewód do drugiej z nich. Jest to również miejsce podatne na uszkodzenia, szczególnie jeśli kabel nie znajduje się wewnątrz pałąka, tylko na zewnątrz.
Jak naprawić słuchawki? Dobrym rozwiązaniem jest już na etapie wyboru słuchawek zakup modelu z wymiennym kablem, co pozwoli wyeliminować problem wymiany kabla. Dzięki temu przestaje być konieczne użycie lutownicy i rozmontowanie słuchawek. W przypadku słuchawek nausznych, które można w łatwy sposób rozmontować, wszystkie naprawy za pomocą lutownicy można z łatwością samemu przeprowadzić, ale osoby nieposiadające odpowiednich umiejętności mogą korzystać z usług wyspecjalizowanych serwisów. Niestety słuchawki bezprzewodowe są bardziej skomplikowaną konstrukcją i najlepiej jest korzystać z autoryzowanych serwisów. Jeśli wymiana kabla bądź wtyku nie rozwiąże problemu, można niestety spodziewać się znacznie poważniejszego problemu, którego rozwiązanie może okazać się nieopłacalne.
Jak dbać o słuchawki? Przede wszystkim należy unikać zgniatania, deptania czy rozciągania kabla. Nie należy przenosić poplątanych słuchawek w kieszeni bądź torbie, tylko powinno się przewód starannie zwinąć. Bardzo ważne jest również unikanie wilgoci, gdyż nawet bardzo niewielka ilość cieczy może powodować korozję. Jest to szczególnie ważne przy słuchawkach bezprzewodowych, w których pełno jest wrażliwej elektroniki. Co oczywiste, należy również wystrzegać się jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z futerałów i pokrowców.
Podsumowując, kabel i wtyczka jack są jednymi z najbardziej narażonych elementów słuchawek. Jak naprawić słuchawki z uszkodzonym kablem? Jest to dość prosta czynność, którą osoby nieobeznane technicznie mogą powierzyć to serwisowi. Inny rodzaj uszkodzenia może być jednak znacznie poważniejszy w naprawie, której koszt może przewyższać cenę słuchawek. Aby temu zapobiec należy odpowiednio dbać o słuchawki.