Z trądzikiem boryka się na co dzień wiele osób. Problem ten dotyka nie tylko młodzieży, ale także osoby dorosłe. Jakie są przyczyny powstawania zmian trądzikowych u osób dorosłych oraz jak przebiega leczenie trądziku?
Przyczyny powstawania zmian trądzikowych u dorosłych
Na pojawienie się trądziku ma wpływ wiele czynników. Większość osób nawet nie zdaje sobie niekiedy sprawy, dlaczego nagle pojawił się trądzik. Ogromną rolę odgrywa tutaj dieta. Niewłaściwe odżywianie się może powodować pojawienie się zmian skórnych. Czego w takim razie najlepiej unikać, aby zmniejszyć nasilenie trądziku? Zdecydowanie można ograniczyć, takie produkty jak:
- jedzenie typu fast food( wysoko przetworzone produkty, które zawierają duże ilości cukru i konserwantów zdecydowanie powodują nasilenie zmian trądzikowych),
- słodkie i gazowane napoje,
- ostre przyprawy,
- alkohol,
- ciastka i słodycze.
Oczywiście nie oznacza to także, aby całkowicie wyeliminować wyżej wymienione produkty ze swojej diety. Należy spożywać je po prostu z umiarem. Jednak trądzik może być również powodowany przez długotrwały stres. Zdarza się także, że takie zmiany powstają po prostu genetycznie.
Leczenie trądziku
W walce z trądzikiem pomóc może wiele kosmetyków czy leków. Oczywiście najlepiej jest na samym początku wybrać się do lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednie specyfiki. Przykładowo kosmetyki z serii Pharmaceris-T skutecznie hamują nadmierne wydzielanie się łoju, co zmniejsza nasilenie się trądziku. W serii tych kosmetyków znaleźć można zarówno kremy, toniki czy inne preparaty, które służą do prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej. Oczywiście w ostateczności osoba, która nie może poradzić sobie ze zmianami skórnymi za pomocą odpowiedniej pielęnacji, zapewne będzie zmuszona przyjmować odpowiednie leki, które powinny pomóc w tej ciężkiej walce.
Objawy trądziku
Jednak wygląda trądzik i jakie są jego pierwsze objawy? Na samym początku mogą pojawiać się tak zwane zaskórniki zamknięte. Jednym z najczęstszych objawów trądziku jest także nasilenie się łojotoku. W takim wypadku cera zaczyna się ,,świecić”. Drugą fazą trądziku jest pojawienie się niewielkich krostek, które są lekko zaczerwienione. Świadczy to o stanie zapalnym, który zaczyna powstawać na skórze. Trzecią i najgorszą fazą jest pojawienie się dużych krostek, które w środku wypełnione są ropą. Stan zapalny jest wtedy dość rozległy. Zdecydowanie zabrania się rozdrapywania czy wyciskania takich zmian, gdyż spowoduje to znaczne nasilenie się trądziku. W dodatku takie działania mogą doprowadzić do pozostania trwałych blizn. Pierwsze objawy powinny być sygnałem, aby wybrać się do dermatologa. Szybkie rozpoczęcie leczenia trądziku może skutecznie zahamować rozwój choroby.
Leczenie trądziku może przebiegać dość długo, jednak nie jest to walka przegrana. Odpowiednio dobrane kosmetyki, właściwa dieta czy codzienna pielęgnacja mogą uchronić osoby dorosłe przed nasilaniem się zmian trądzikowych. Oczywiście większość kosmetyków od dermatologa jest dość droga, jednak odpowiednio dobrane są naprawdę skuteczne.