Styl hygge

Duńska koncepcja zwana hygge jest popularna również w Polsce już od kilku lat. Na pierwszy rzut oka to coś w rodzaju zestawu zasad dotyczących komfortu w domu, które są szczególnie istotne w krajach, w których jest mało słonecznych dni, często pada deszcz, wieje silny wiatr a zimy są długie. W tym artykule projektant wnętrz wykaże, że jeśli przyjrzysz się bliżej, stanie się oczywiste, że hygge to prawdziwa filozofia.

Historia problemu

Jeśli wejdziesz na Instagram, to pod hashtagiem #hygge znajdziesz dziś ponad 6 milionów publikacji! To żywa encyklopedia nowej koncepcji komfortu w domu.

Ojczyzną tej ideologii jest Dania. Samo pojęcie jest zakorzenione w Norwegii i to słowo można przetłumaczyć jako „komfort”. W języku duńskim występuje od początku XIX wieku, ale światową sławę zyskał dopiero kilka lat temu, w dobie technologii informacyjnej. A to połączenie nie jest przypadkowe.

Zwolennicy Hygge są pewni, że rzeczy dość prozaiczne sprawiają nam prawdziwą radość: kolacja z przyjaciółmi w domu, zabawa w śnieżki z dziećmi, spokojna lektura książki z kubkiem gorącego kakao w dłoni. Jak widać, nie ma tu internetu. Bezmyślne przewijanie sieci społecznościowych, niekończące się sprawdzanie służbowych e-maili i granie w gry komputerowe odciągają nas od hygge. Krótko mówiąc, musisz wrócić do życia offline i spędzać więcej czasu w rzeczywistości. Niektórym te pomysły mogą wydawać się powszechną prawdą, ale znajomość zasad to jedno, a przestrzeganie ich – to co innego. Hygge uczy nas cieszyć się chwilą i znajdować czas dla siebie i swojej rodziny. Codziennie. Coś jak medytacja, ale z rodziną.

Hygge w projektowaniu wnętrz

W rankingu ONZ krajów świata według poziomu szczęścia Duńczycy zajmują pierwsze miejsce rok po roku. Mimowolnie zadajesz sobie pytanie: „Jak oni to robią ?!” Szczerze mówiąc, pogoda w Skandynawii nie jest boska. Podatki i ceny należą do najwyższych na świecie. Jedną z tajemnic sukcesu jest właśnie filozofia hygge.

Niektórzy błędnie uważają, że hygge to synonim skandynawskiego wystroju wnętrz. Ta złożona, wielopłaszczyznowa koncepcja obejmuje wystrój wnętrz, określony styl i specyfikę relacji z przyjaciółmi i rodziną oraz umiejętność czerpania radości z prostych rzeczy.

„W jaki sposób hygge zastosować we wnętrzu?” – ty pytasz. Magda Knappe, projektantka wnętrz studia projektowego, odpowiada: „Hygge to harmonia, wygoda, ciepło i„ przytulność ”. Jeśli przełożymy te pojęcia na język wnętrza, to jego cechą są ciepłe odcienie, miękkie tkaniny, dywany, rozproszone światło, świece oraz odpowiednie dekoracje. We wnętrzach utrzymanych w stylu hygge zawsze jest dużo światła, podstawą są duże okna. Kolejną cechą charakterystyczną dla hygge jest ręczne wykonanie. Im więcej ręcznie robionych przedmiotów w domu, tym będzie on przytulniejszy. Hygge to także komfort rodzinny, dlatego potrzebne są duże, połączone przestrzenie, takie jak kuchnia połączona z salonem. Idealnie  do wspólnego spędzania czasu nadaje się więckuchnia z wyspą kuchnia z wyspą. Dzięki niej domownicy mogą wspólnie wygodnie gotować. Filozofia hygge zakłada, że ​​Twój dom jest odbiciem Twojej duszy, indywidualną przestrzenią, w której chcesz spędzać dużo czasu.

Podstawowe zasady

Dom jest centralnym elementem życia w Danii. Nie zawsze chcesz długo przebywać na zewnątrz (ze względu na niesprzyjające warunki), ale mieszkanie powinno być idealne. Wyjątkową atmosferę można stworzyć za pomocą prostych rzeczy: tekstylnych abażurów, świec, miękkich krzeseł, pięknych naczyń, przytulnych koców.

Zalecam umieszczanie w domu żywych roślin, dekorowanie ścian za pomocą zdjęć, zastosowanie świeczników i wazonów, które odziedziczyłeś po dziadkach. Wszystko to pomoże stworzyć niepowtarzalny klimat w Twoim domu. Nawiasem mówiąc, do dekoracji lepiej jest użyć naturalnych materiałów – podkreślą bliskość Twojego wnętrza z naturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here