Sprzedaż mieszkania - szybko i korzystnie

Rynek nieruchomości jest dziś w Polsce ogromny. Choć deweloperzy praktycznie w całym kraju realizują nowe inwestycje, to jednak niezmiennie dużą popularnością cieszą się także mieszkania na rynku wtórnym. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, zakup takiego mieszkania to proces znacznie szybszy – nie musimy czekać, aż deweloper zakończy budowę i uzyska wszystkie potrzebne zezwolenia. Poza tym nowe mieszkanie odbieramy w stanie deweloperskim i trzeba je jeszcze wykończyć, co wymaga zaangażowania czasu i pieniędzy. Lokal kupiony na rynku wtórnym, jeśli będzie posiadał odpowiedni standard, nadaje się natomiast do wprowadzenia od razu. Często znajdują się w nim już meble i inne elementy wyposażenia, co pozwala nam sporo zaoszczędzić.

Nie znaczy to jednak, że sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym jest zawsze łatwa. W zależności od lokalizacji, stanu mieszkania i jego wielkości, proces sprzedaży może potrwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Jeśli zatem zastanawiacie się, jak sprzedać mieszkanie szybko i korzystnie, poniżej znajdziecie kilka rad.

Po pierwsze, zawsze warto ustalić cenę mieszkania z lekką „górką”. Kupujący oczekują, że cena będzie podlegała negocjacji, więc przygotujmy się na to. Jeśli z góry powiemy, że cena jest sztywna, możemy odstraszyć kupujących i zmniejszyć szansę na sprzedaż.

Po drugie, opiszmy mieszkanie szczegółowo. W ogłoszeniu wskażmy nie tylko to, jaką ma powierzchnię i gdzie się znajduje, ale też jaką ma ekspozycję okien, co ciekawego znajduje się w okolicy i jaka jest możliwość dojazdu komunikacją. Nawet jeśli mieszkanie ma jakieś pozornie błahe zalety, np. szczególnie miłych sąsiadów – warto to dodać. Być może dla kogoś będzie to istotny argument przy zakupie.

Po trzecie – wykonajmy dobre zdjęcia. Coraz popularniejszy staje się w Polsce tzw. home staging, czyli przygotowywanie mieszkania do sprzedaży poprzez dokonanie w nim zmian zwiększających jego atrakcyjność. Możemy w tym celu zatrudnić specjalistyczną firmę, ale jeśli zależy nam na oszczędnościach – zajmijmy się tym sami. Przejrzyjmy kilka katalogów albo wnętrzarskich stron internetowych, które zainspirują nas do zmian. Czasem proste zabiegi, jak przestawienie mebli, dodanie kilku elementów dekoracyjnych czy kwiatów powodują, że mieszkanie nabiera nowego, ciekawego charakteru. To pozwala kupującym dostrzec jego potencjał.

Na koniec wreszcie – nie upierajmy się przy sprzedaży bezpośredniej. Choć oczywiście jest ona bardziej korzystna finansowo, to jednak w przypadku, gdy mieszkanie jest na rynku od dłuższego czasu i nadal nie udało się go sprzedać, warto skorzystać z usług pośrednika. Jest on w stanie przyprowadzić do naszego mieszkania znacznie więcej potencjalnych kupujących, co zwiększa szanse na sprzedaż. Pamiętajmy jedynie, żeby porównać oferty kilku biur nieruchomości i wynegocjować dla siebie korzystne warunki – zwłaszcza w zakresie prowizji. Takie negocjacje pozwalają czasem zaoszczędzić nawet kilka procent wartości nieruchomości, co przy transakcjach na duże kwoty może oznaczać zaoszczędzenie całkiem pokaźnej sumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here