Szukanie pracy bywa często problematyczne. Wymogi, jakie stawiane są przez rekruterów nierzadko są bardzo rygorystyczne. Najchętniej zatrudnialiby oni młode osoby, mające doświadczenie kilkudziesięciolatka. Niektórym oczekiwaniom nie sposób sprostać.
Język angielski w ofercie o pracę – jak określić swój poziom?
Jednym z często powtarzających się punktów w niemal każdej ofercie pracy, jest znajomość języka angielskiego. Obojętnie czy startuje się na stanowiska kierownika czy pracownika niższego szczebla – jeśli firma ma jakiekolwiek kontakty z zagranicą – język angielski trzeba znać.
Niektórzy mają problem z określeniem, czy ich stopień znajomości tegoż języka jest wystarczająco dobry. Jeśli ktoś swobodnie komunikuje i werbalizuje swoje myśli w obcym języku, spokojnie może określić stopień jego znajomości jako komunikatywny.
Jaki certyfikat z języka angielskiego jest najbardziej prestiżowy?
Najlepiej stopień znajomości języków obcych definiuje zdanie konkretnego certyfikatu. Podejście do takiego egzaminu wyklucza jakiekolwiek subiektywne odczucia na temat znajomości danego języka. Egzaminatorzy bowiem sprawdzą odpowiedzi z konkretnym kluczem.
Jeśli chodzi o język angielski, najbardziej prestiżowe certyfikaty to tzw. certyfikaty Cambridge, a więc FCE, CEA i CPE. Dobrze jest też zdać BEC. Studia MBA to najdroższa opcja udowodnienia, że zna się język angielski wyjątkowo dobrze.
Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – jak się przygotować?
Jeśli szuka się pracy w międzynarodowej firmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozmowa rekrutacyjna odbędzie się w języku obcym. Taką informację można uzyskać od rekrutera, jeszcze przed spotkaniem. Na pewno warto do takiej rozmowy się przygotować.
Jeśli językiem spotkania będzie język inny niż ojczysty, warto przypomnieć sobie wszystkie zwroty grzecznościowe. Z pewnością przydadzą się one podczas spotkania, a znając je, będzie można uniknąć krępującej ciszy i szukania w głowie danego wyrażenia w innym języku. Dobrze też przed samą rozmową wymyślić sobie kilka potencjalnych pytań i ułożyć odpowiedzi. Przed samym spotkaniem warto posłuchać podcastów czy poczytać coś po angielsku, żeby nastawić swój umysł na myślenie i wyrażanie swoich myśli w tym języku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.