Nowoczesne tokarki konwencjonalne do metalu - co trzeba o nich wiedzieć?

Obróbka skrawaniem jak powszechnie wiadomo jest podstawową współczesnej produkcji przemysłowej, dlatego też nowoczesne tokarki konwencjonalne do metalu cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Olbrzymia popularność w dużej mierze wynika z tego, że zdecydowana większość urządzeń mechanicznych posiada elementy wykonane właśnie na tokarkach konwencjonalnych.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są tokarki konwencjonalne?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że nowoczesne tokarki konwencjonalne do metalu pod względem konstrukcji mechanicznej są bardzo zbliżone do klasycznych tokarek sterowanych numerycznie. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie posiadają one specjalnego oprzyrządowania, które służą do komputerowego sterowania. Pomimo drobnych różnić konwencjonalne tokarki potrafią wykonać taką samą obróbkę skrawaniem jak popularne tokarki CNC.

Główna różnica polega na tym, że tokarki konwencjonalne wymagają oczywiście ręcznego ustawienia poszczególnych parametrów skrawania. Nie można zapominać również o tym, że wymagana jest również systematyczna kontrola pracy maszyny przez doświadczonego operatora. Nowoczesne tokarki konwencjonalne do metalu doskonale sprawdzą się więc przy wytaczaniu jednakowych i bardzo podobnych elementów.

Dodatkowe wyposażenie tokarek

Współczesne tokarki konwencjonalne do metalu mogą pochwalić się dodatkowym wyposażeniem, które zapewnia precyzję obróbki i znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu można liczyć na stałą prędkość skrawania, czy też na elektroniczną regulację prędkości wrzeciona.

Wiele profesjonalnych tokarek konwencjonalnych posiada również zamontowany hamulec awaryjny, dzięki któremu można zatrzymać maszynę praktycznie w każdym momencie pracy. Dużym zainteresowaniem cieszą się również niezawodne maszyny wyposażone w falownik, który umożliwia z kolei bardzo płynną pracę sprzętu. Dużym atutem falownika jest również to, że dzięki niemu można zaoszczędzić sporo energii.

Dzięki dodatkowemu wyposażeniu profesjonalne tokarki konwencjonalne do metalu doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju małych i średnich warsztatach tokarskich. Konwencjonalne tokarki są najlepszą alternatywą dla klasycznych tokarek CNC.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP z Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here