Jaki procesor

Podczas składania komputera procesor to jeden z najważniejszych podzespołów. To jaki procesor do gier wybierzemy zależy głównie od naszego budżetu, tylko to nas ogranicza.
Procesor dla gracza powinien charakteryzować się wysoką liczbą rdzeni:
Ilość rdzeni decyduje o tym ile procesor może wykonywać zadań w jednym momencie. Producenci procesorów w dzisiejszych czasach oferują również wielowątkowość, polega ona na tym, że jeden rdzeń może odpowiadać za dwa wątki, jeżeli szukamy procesora do gier, musi on mieć chociaż 4 rdzenie i 4 wątki. Topowe procesory potrafią mieć nawet ponad 20 rdzeni, jednak ich koszt to koszt całego komputera, a w przypadku AMD Ryzen Threadripper 2990WX to koszt dwóch komputerów.

Drugim ważnym parametrem jest częstotliwość taktowania.
Im wyższe jest taktowanie, tym bardziej wydajny jest procesor. Dzisiaj taktowanie na poziomie 3ghz to standard. Podstawowe maksymalne taktowanie może być podbite przez producenta tak zwanym trybem „Turbo boost”, procesor wtedy wykracza poza swoją wydajność. Jest też możliwość podkręcania procesorów, ale tutaj trzeba uważać, aby nie przesadzić, poza tym warto pomyśleć o tym już przy kupnie, aby kupić taki procesor, który podczas „overclockingu” nie spali nam się lub nie uszkodzi w inny sposób.

Warto pamiętać, że niektóre jednostki procesorów, są wyposażone w zintegrowany układ graficzny. Jednak kiedy i tak szukamy komputera do grania, to będziemy korzystać z zewnętrznej karty graficznej, więc ta zintegrowana jest nam zbędna, jedynie jej zastosowanie może być wtedy, kiedy przeglądamy internet i chcemy zaoszczędzić energię elektryczną, jednak dzisiejsze karty są również wyposażone w tryb „eco”.
W przypadku komputera do gier, musimy celować w procesor co najmniej I5, najlepiej i7, lub nawet i9. Procesor taki możemy kupić od 1400zł do nawet 9000zł. Cena jest zależna od taktowania tego procesora. Warto tutaj zaznaczyć, że jeżeli budżet jest na tyle wysoki, lepiej jest wydać trochę więcej, ponieważ ta branża cały czas się rozwija, do wszystkich programów i gier sprzęt musi być coraz lepszy, więc jest to trochę inwestycja w przyszłość.

Jeżeli chodzi o najbardziej polecane procesory do gier, to topka układa się tak:
AMD Ryzen Threadripper 1950X
Intel Core i9-7900X
Intel Core i7-7820X
Intel Core i7-8700K
AMD Ryzen 7 1700X
Intel Core i5-8600K
AMD Ryzen 5 1600
Intel Core i5-8400
Intel Core i3-8100
Intel Pentium G4600

Zaczynając od góry mamy drogie, mocne procesory, bliżej dołu mamy procesory, na których pogramy w gry, ale nie będą to najnowsze tytuły i na najwyższej rozdzielczości.

Reasumując:
Główną przeszkodą jest budżet. Bo procesor do gier KAŻDY drogi jest dobry i każdy z nich spełni z pewnością swoje zadanie. Wybierając procesor warto pamiętać o tym, że to nie jedyny wydatek z komputera. I tak jak wybierzesz procesor za 2000zł, musisz pamiętać, że z tego samego segmenty musisz wybrać płytę główną, zasilacz i kartę graficzną. Jeżeli któryś z tych elementów będzie za słaby, cały układ może działać na tyle słabo na ile działa ten najsłabszy element.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here