Jak wybrać idealny odkurzacz?

Kiedy nasz stary odkurzacz, poza nieziemskim hałasem i pożeraniem prądu nie ma nam już zbyt wiele do zaoferowania, czas by rozejrzeć się za nowszym modelem.
Jaki odkurzacz kupić, by sprzątanie stało się przyjemnością, a nie katorgą? Wybór modelu warto przemyśleć zanim wybierzemy się do sklepu. Pochopnych zakupów zazwyczaj żałujemy, gdy okazuje się że mogliśmy wejść w posiadanie o wiele lepszego sprzętu, jeśli tylko na spokojnie byśmy go poszukali. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór odkurzaczy. Warto zapoznać się ze wszystkimi typami, i wybrać model który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Może to być tradycyjny odkurzacz workowy, bezworkowy, wodny, pionowy lub nawet piorący.
Odkurzacz bezworkowy będzie tańszy w eksploatacji, gdyż odpada nam konieczność kupowania worków zamiennych. Jednak wysypywanie zanieczyszczeń z odkurzacza do śmieci może przysparzać nam trudności, szczególnie uciążliwe może być to dla alergików, ze względu na bezpośredni kontakt z roztoczami i kurzem. Dodatkowym atutem odkurzaczy bezworkowych jest ich stała siła ssania. W odkurzaczach workowych najczęściej spada ona wraz z napełnianiem się worka. W odkurzaczach bezworkowych ten problem nie występuje. Sporą popularnością cieszą się w tej chwili odkurzacze pionowe. Jest wygodny w użytkowaniu, nie wymaga by ciągnąć go za sobą. Tańsze modele nadają się jednak tylko do zbierania kurzu z podług. Droższe modele są bardziej wszechstronne. Mogą zmienić się w mały odkurzacz ręczny do sofy i foteli, lub pełnić funkcję mopa, czyszcząc powierzchnię na mokro. Odkurzacz z mopem pomoże nam błyskawicznie umyć podłogę. Odkurzacze pionowe dostaniemy zarówno w wersji przewodowej jak i bezprzewodowej.
Wybierając nowy odkurzacz wybierzmy egzemplarz z odpowiednią mocą. Najsłabsze są odkurzacze akumulatorowe. Te o mocy 650W wybierzmy, jeśli odkurzamy przede wszystkim parkiety i panele. Jeśli mamy w domu dywany lub wykładziny wybierzmy taki o mocy co najmniej 750W – 800W. Jeśli natomiast w domu mamy dywany z długim włosiem lub zwierzęta, które gubią sierść i pozostawiają ją na podłodze i tapicerce mebli, powinniśmy zainwestować w odkurzacz z turboszczotką, o mocy silnika co najmniej 850W. Zarówno w odkurzaczu workowym, jak i bezworkowym zainstalowany powinien być dobry filtr HEPA. Na terenie Unii powinien być to minimum filtr z oznaczeniem H12, ale niektóre urządzenia są wyposażone w lepsze filtry, zgodne z normami od H13 do H17. Możemy też wybrać odkurzacz wodny, w którym role filtra pełni zbiornik z wodą. W odkurzaczu wodnym zanieczyszczone powietrze przepływa przez zbiornik z wodą. Kurz i inne zabrudzenia pozostają w wodzie, a czyste powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Po zakończeniu zawsze pamiętajmy o wylaniu brudnej wody z odkurzacza. Dzięki temu, że nie ma konieczności wymiany worków, spadają koszty eksploatacyjne takiego odkurzacza.
Wybierając odkurzacz warto zwrócić uwagę na takie funkcje, jak cichy tryb pracy, najcichsze obecnie odkurzacze charakteryzują się głośnością poniżej 65dB. Zwróćmy też uwagę na wagę urządzenia, szczególnie jeśli będziemy nosić go po schodach.
Jeśli wciąż mamy wątpliwości poradźmy się przed wyborem specjalisty w sklepie. Dzięki doświadczeniu pomoże nam dokonać dobrego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here