Jak powstała Ziemia?

Kwestia tego jak powstała Ziemia, nasza planeta frapuje osoby zastanawiające się nad nauką od bardzo wielu lat. Już starożytni Grecy mieli swoje własne teorie na temat tego, w jaki sposób ukształtowała się otaczająca nas rzeczywistość. Wybitny joński filozof przyrody, Tales z Miletu uważał przykładowo, że świat wyłonił się z wody. Jego następcy, wybitny filozofowie wskazywali raczej na powietrze lub na jakieś nieokreślone bliżej arche, które miałoby być początkiem wszystkiego, niezbadaną energią. Heraklit z Efezu, również Grek z Azji Mniejszej, sądził natomiast, że Ziemia wyłoniła się z ognia. Zerkając natomiast do mitologii greckiej odnajdziemy informacje, że świat wyłonił się z Chaosu, czyli wielkiej pustki. Według Homera pierwszymi bóstwami byli Uranos, czyli Niebo, a także Gaja, czyli Ziemia. Razem zaczęli płodzić kolejne części składowe świata, a jeden z tytanów, Prometeusz, ulepił z gliny człowieka. Oczywiście tego typu mity występowały także w innych kulturach na całym świecie. Własne mitologie, czyli system mitów powstały w oparciu o politeizm mieli Egipcjanie, mieszkańcy Mezopotamii, Wikingowie, Aztekowie, Majowie, Chińczycy itd.

Podsumowując, przedstawiciele każdej religii światowej mają własną wizję na powstanie Ziemi. Ludzie bowiem od wieków potrzebują tłumaczyć sobie rzeczy, których nie są w stanie zbadać interwencją bytów transcendentnych. W ten sposób ile religii tyle pomysłów, jak rozmaici bogowie mogli stworzyć w mniej lub bardziej fantastyczny sposób świat. Najbardziej popularną wersją jest obecnie wizja stworzenia świata przez jednego Boga przez sześć dni. Siódmy, będący niedzielą był tym, w którym Bóg odpoczywał. W szóstym natomiast stworzył pierwszych ludzi, Adama i Ewę, od których pochodzi reszta cywilizacji. Historia zapisana jest w Księdze Rodzaju, czyli pierwszej księdze Starego Testamentu i Tory. Wiara w Adama i Ewę obecna jest więc w judaizmie i chrześcijaństwie. Co ciekawe jednak w tę wersję stworzenia świata wierzą też muzułmanie, a historia ta lekko wzbogacona zapisana jest również w ich świętej księdze, czyli Koranie.

Naukowcy próbują jednak odrzucić religię i zastanowić się w racjonalny sposób jak powstała Ziemia. Najpopularniejszą obecnie teorią jest to, że na początku istniały tylko luźno kręcące się cząstki, które w wyniku Wielkiego Wybuchu zaczęły łączyć się ze sobą i tworzyć większe pierwiastki, które w rezultacie dały ciała niebieskie. Jedną z planet, która została utworzona była Ziemia. Powstała ona z cząstek, które zaczęły krążyć wokół Słońca przyciągane jego siłą grawitacji. W ten sposób nasza planeta trafiła na orbitę gwiazdy, którą każdy z jej mieszkańców widzi codziennie na nieboskłonie. Dokładny wiek Ziemi ciężko jest ustalić, jednak szacuje się nawet kilka miliardów lat. Oczywiście jest to czas niewyobrażalny dla większości ludzi. Szacuje się, że gdyby przełożyć wiek Ziemi na czas, kiedy istniał na niej człowiek na kalendarz roczny to człowiek pojawiłby się 23 grudnia. Ziemia skrywa więc nadal mnóstwo tajemnic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here