Wyniki matur spędzające sen z powiek

Każdy uczeń liceum czy technikum w pewnym momencie będzie musiał zmierzyć się z niewątpliwie wymagającym wyzwaniem, jakim jest przystąpienie do egzaminu maturalnego. O maturze krążą najróżniejsze legendy, niemal każdego licealistę przyprawia ona zaś wręcz o mdłości. Niezależnie od tego, jak dobrze uczeń jest przygotowany, jak pewnie czuje się w dziedzinie danego przedmiotu, z którego przyjdzie mu pisać maturę lub jak wiele czasu poświęcił na przygotowania, dla każdego jest to ogromny stres. Stresują się nawet uczniowie, którzy nie planują uczęszczać na studia i wyniki matur tak naprawdę nie są im nawet szczególnie potrzebne. Stresujący jest już sam fakt, iż trzeba podejść do tak dużego i rozsławionego egzaminu, który podsumowuje materiał z całego okresu nauki w szkole średniej. Ponadto, gdy uczeń napisze już słynny egzamin dojrzałości, problemy i stres wcale się nie kończą – wtedy pojawiają się bowiem takie dylematy, jak, przykładowo, jak sprawdzić wyniki matur. I choć jeszcze nawet przed samym podejściem do matury nauczyciele wielokrotnie powtarzają uczniom te informacje (tłumaczą na przykład, jak sprawdzić wspomniane wyniki, jednocześnie podając swoim podopiecznym specjalne, indywidualne kody niezbędne do tego celu), ci bardzo często zapominają o tym – bądź ze stresu, bądź też z powodu natłoku wielu obowiązków oraz zajęć.

Jak pomóc takiemu zestresowanemu, przyszłemu maturzyście? Cóż, generalnie można to zrobić na dwa, zupełnie różne sposoby. Po pierwsze – można skupić się na tym, by pomóc takiej młodej osobie się zrelaksować – na przykład zabierając go ze sobą na różnego rodzaju wyjazdy będące dla niego rozrywką (czy to zakupy, czy też wyjście do kina lub na wspólny spacer do parku), proponując wspólne wyjście na ulubione jedzenie i tym podobne.

Drugim sposobem na pomoc zestresowanemu maturzyście jest utwierdzenie go w przekonaniu, że istotnie, przygotował się on dobrze do matury i jest gotów na sprostanie temu wyzwaniu. Jak to zrobić? Cóż, można na przykład wybrać się z nim do księgarni i zakupić mu specjalne kompendium z przedmiotu, który stresuje go najbardziej. Tego typu publikacje są bardzo praktyczne, bowiem w sposób skrótowy prezentują cały zakres materiału, którego znajomość podczas egzaminu wymagana jest od uczniów. Dzięki temu maturzysta nie dość, że może sobie powtórzyć wszystkie niezbędne informacje, to jeszcze może sprawdzić, jakie ewentualne braki w wiedzy posiada i natychmiast je uzupełnić. Ponadto nie musi wyszukiwać informacji w kilku różnych książkach, podręcznikach, encyklopediach czy zeszytach – wystarczy mu tego celu jedna książka.

Która ścieżka pomocy zestresowanemu maturzyście jest skuteczniejsza i lepsza? Cóż, zdaje się, że najlepsze rezultaty przynosi połączenie obu tych sposobów. Jak doskonale bowiem wiadomo, relaks (zwłaszcza w ciężkich chwilach) jest bardzo potrzebny i przynosi niesamowicie pozytywne rezultaty. Oprócz tego warto jednak zapewnić również maturzyście narzędzie, które utwierdzi go w przekonaniu, że przygotował się do egzaminu rzetelnie i starannie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here