Listwa schodowa – jaką wybrać?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że podczas budowy wymarzonego domu taki element jak schody nie wymaga naszej szczególnej uwagi. W końcu to oczywistość, którą zakłada większość planów architektonicznych. Nie zapominajmy jednak, że w kwestii budowy tej części budynku musimy zachować podwójną ostrożność, ponieważ będziemy korzystać z niej codziennie. Pominięcie odpowiednich kwestii bezpieczeństwa może sprawić, że narazimy zdrowie swoje i domowników. Dlatego nawet takie części jak listwy schodowe powinny zostać odpowiednio dobrane.

Listwa schodowa – która najlepsza?

Listwy schodowe pełnią właściwie dwie funkcje. Przede wszystkim chronią schody, a w szczególności ich wierzchnią warstwę, przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych. Dzięki temu na powierzchni nie będą powstawać niebezpieczne uszkodzenia. Dodatkowo listwy mają właściwości estetyczne – stanowią ładne, schludne wykończenie, mogą nawet zamaskować ewentualne niedociągnięcia.

Stając przed wyborem listew schodowych, zauważymy, że różnią się one przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Możemy zatem wyróżnić:

  • listwy schodowe drewniane lub drewnopochodne (z płyt HDF lub MDF) – prezentują się elegancko, a jeśli wybierzemy właściwą grubość i rodzaj drewna – np. dębowe – zyskamy całkiem niezłą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że drewniane elementy konstrukcyjne, zwłaszcza na schodach zewnętrznych, są narażone na wilgoć, która może je naruszyć;
  • listwy schodowe stalowe lub aluminiowe – bardzo trwałe, odporne na korozję i nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Kątowniki do schodów wykonane z metali są solidne, nie odkształcają się pod wpływem intensywnego użytkowania, a przy tym prezentują się niezwykle nowocześnie. Możemy je znaleźć tutaj: https://pawotex.com/katalog/;
  • listwy schodowe gumowe – ich zaletą jest z pewnością fakt, że są „ciche”, czyli nie emitują żadnego dźwięku, na dodatek, dzięki właściwościom przyczepnym, mogą zapewnić niezbędną dla schodów warstwę antypoślizgową. Listwy gumowe są często obudowane plastikiem bądź aluminium dla większej trwałości;
  • listwy schodowe z PCV – to z pewnością tanie rozwiązanie, jednak przeznaczone głównie do schodów drewnianych. Szczególnie jeśli zostaną pokryte okleiną imitującą drewno, będą dobrze się prezentować. Niestety listwy wykonane z PCV nie należą do najtrwalszych, mogą też ulegać uszkodzeniom pod wpływem wody.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu listew podłogowych?

Najważniejsza w wyborze listew jest zdecydowanie funkcja antypoślizgowa. To dzięki niej zyskamy pewność, że korzystanie ze schodów będzie w pełni bezpieczne, zwłaszcza gdy te są dość wysokie, a w naszym domu znajdują się dzieci. Dlatego zarówno zakup, jak i samo zamontowanie wymaga od nas uwagi, tak by zyskać pewność, że listwy dobrze spełniają swoje zadanie. Warto też zainteresować się sposobem montażu – niektóre modele są samoprzylepne, co przyspiesza prace, inne zaś wymagają przykręcenia. Jeśli zależy nam, by listwy schodowe wyglądały estetycznie, to mamy szeroki wybór pod względem ich kształtu: półokrągłe, w postaci kątowników, owalne czy w innych, nieregularnych formach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here