Jak złożyć wypowiedzenie?

Gdy otrzymujemy propozycję ciekawej pracy, bez zmrużenia okiem rezygnujemy ze swojej dotychczasowej posady i od razu przenosimy się do nowej firmy. Tak przynajmniej wygląda to w teorii, bo zanim zaczniemy zajmować się kolejnymi czekającymi na nas zadaniami, musimy złożyć swoje wypowiedzenie. Nie jest to proces skomplikowany, ale wymaga od nas wywiązania się z pewnych warunków. Jak złożyć wypowiedzenie i zrobić to w sposób prawidłowy, aby móc od razu podjąć się pracy w innej firmie?

Możliwość złożenia wypowiedzenia przysługuje nam jedynie w kilku konkretnych przypadkach. Niemalże w dowolnym momencie możemy zrezygnować ze swojej pracy w przypadku wcześniejszego nawiązania umowy na czas nieokreślony bądź w sytuacji, gdy pracujemy w danej firmie wyłącznie na okres próbny. Inne zasady obowiązują nas, jeżeli działamy w oparciu o umowę zawiązaną na czas określony. Taki dokument ma bowiem zapewniać zarówno nam, jak i naszemu pracodawcy poczucie stabilizacji. Umowy na czas określony nie możemy więc zerwać tak po prostu, z powodu własnego widzimisię. Zawierając ją i składając na niej swój podpis, zgodziliśmy się działać dla dobra firmy przez określony czas i nie możemy nagle zrezygnować ze swoich postanowień. Teoretycznie więc zada jest prosta – umowy na czas określony nie jesteśmy w stanie sami wypowiedzieć. Istnieje jedynie jeden wyjątek od tej reguły. Możemy bowiem wypowiedzieć taką umowę, o ile została ona zawarta na czas wynoszący więcej niż sześć miesięcy.

Jeżeli więc mamy zamiar wypowiedzieć umowę podpisaną na czas określony, musimy do zrobić z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku przebywania na okresie próbnym okres ten zostaje zmniejszony do kilku dni roboczych bądź jednego, rzadko kiedy dwóch tygodni. Podczas okresu wypowiedzenia jesteśmy zobowiązani do dalszego zajmowania się swoimi zawodowymi obowiązkami i musimy stawiać się w swojej pracy tak jak robiliśmy to dawniej. Okres wypowiedzenia w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony zależy natomiast dość mocno od naszego stażu pracy – im dłużej pracujemy w jednej firmie, tym dłuższy się on staje. Z informacjami dotyczącymi konkretnych okresów wypowiedzenia w różnych przypadkach możemy się zapoznać na wielu stronach internetowych – koniecznie je sprawdźmy, zanim w ogóle złożymy swoje wypowiedzenie. Poszukajmy również na nich dokumentów umożliwiających nam zrezygnowanie z pracy i od razu spójrzmy na to, jak prawidłowo je wypełnić. Musimy bowiem przekazać swojemu pracodawcy dobrze przygotowane wypowiedzenie. W przeciwnym wypadku okaże się ono po prostu nieważne.

Nawet najlepsza początkowo praca z czasem może przestać nam się podobać. Czynniki powodujące taką zmianę naszego postrzegania bywają naprawdę różne – należą do nich zarówno powody finansowe, jak i te związane chociażby z atmosferą panującą w firmie. Jeżeli czujemy więc, że już dłużej nie wytrzymamy na swoim stanowisku, po prostu z niego zrezygnujmy. Warto czasami poszukać nowej pracy, aby dać sobie szansę na jeszcze lepszy rozwój zawodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here