Praca, kojarzy się nam z niezależnością, możliwością zarobienia pieniędzy, czy utrzymania rodziny. Za wykonaną pracę otrzymujemy pieniądze, dzięki którym możemy opłacić czynsz, rachunki, zaprosić żonę do restauracji, czy pojechać z rodziną na wakacje. Od razu można zauważyć, że praca to nieodzowny element naszej codzienności. Jedni wolą pracę na etacie, która wzbudza w nich pewne poczucie bezpieczeństwa, a inni prowadzą własną działalność, dzięki czemu nikt, ani nic ich nie ogranicza. Mogą robić to co chcą i żyć ze swojej pasji.
Kiedy znajdziemy wreszcie swoją wymarzoną pracę, która będzie spełniać nasze finansowe i zawodowe oczekiwania, bez problemu wstajemy rano, ze świadomością, że nastał kolejny dzień pracy. Oprócz tych miłych chwil, następuje czasami w życiu osobistym taki moment, że z przyczyn fizycznych nie jesteśmy w stanie wstać i pójść do pracy. Dzieje się tak, kiedy w okresie jesienno-zimowych dopadnie nas przeziębienie, albo gdy podczas drogi do pracy skręcimy kostkę. W takich przypadkach, jesteśmy zmuszeni udać się na zwolnienie lekarskie.
Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza POZ, lub lekarza specjalistę, który na podstawie konkretnych badań stwierdza, że przez pewien określony czas, nie jesteśmy zdolni do wykonywania pracy. Natomiast aby otrzymać zwolnienie l4 online warto skorzystać z portalu e-zwolnienie24h.pl.
W czasie pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownik, który odprowadza składki chorobowe otrzymuje wynagrodzenie chorobowe.
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
Wynagrodzenie chorobowe, jest to pewien procent wynagrodzenia podstawowego, jakie pracownik otrzymuje co miesiąc w ramach wypłaty za daną pracę.
100 % wynagrodzenia podstawowego otrzymujemy, w sytuacji choroby w okresie ciąży, kiedy doznaliśmy wypadku w pracy, w drodze do/z pracy, lub jeśli pracownik bierze zwolnienie, na badania lekarskie w związku z kandydowaniem na dawce komórek, tkanek lub narządów.
80 % otrzymujemy, kiedy jesteśmy przeziębieni, złamiemy nogę, czy skręcimy kostkę, czyli w przypadku choroby, bądź urazu.
Natomiast 70 % otrzymujemy podczas pobytu w szpitalu.
Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pracownik ma obowiązek w ciągu 2 dni poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji, oraz 7 dni na dostarczenie zwolnienia do zakładu pracy.
Mimo obowiązujących norm czasowych, warto jak najszybciej powiadomić szefa o konieczności przebywania na zwolnieniu lekarskim. Uchroni nas to przed niepotrzebnymi niedomówieniami, a pracodawcy umożliwi jak najszybsze znalezienie zastępstwa na naszym stanowisku pracy, lub rozdzielenia obowiązków innym pracownikom.
W dzisiejszych czasach, coraz więcej lekarzy wystawia zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej, dzięki temu nasz dokument od razu trafia do pracodawcy drogą elektroniczną. A my, chorzy nie musimy maszerować do zakładu pracy, by zanieść zwolnienie.
Praca daje nam wiele możliwości, ale również ograniczeń. Najważniejsze jest to, żeby znaleźć taką pracę, która będzie nam odpowiadała, która będzie nas w pewien sposób uszczęśliwiać. W końcu spędzamy tam całkiem spory procent swojego życia. Pamiętajmy, że nie tylko wynagrodzenie jest ważne, ale również współpracownicy i to, czy wykonywana praca nas satysfakcjonuje.