Jak konserwować rolety zewnętrzne
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Rolety, tak jak wszystkie przedmioty codziennego użytku, z czasem się zużywają. Nie inaczej jest z modelami zewnętrznymi, które wymagają o wiele więcej uwagi, niż wewnętrzne. Jak przedłużyć ich żywotność? Podpowiadamy.

Jak długa jest żywotność rolet zewnętrznych?

Na to, jak długo rolety zewnętrzne będą działały bezproblemowo, wpływa wiele czynników. Jeśli zależy Ci na długoletniej inwestycji, musisz zadbać o nie wszystkie, ale spokojnie — są one proste i nie zajmują zbyt wiele czasu. Oto one:

Jakość osłon okiennych

Przed zakupem sprawdź, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne elementy rolety. Zwróć uwagę zarówno na jakość pancerza, jak i mechanizmu czy taśm sterujących. Dobre komponenty to gwarancja wytrzymałości na kilka sezonów.

Montaż rolet

Do instalacji rolet zewnętrznych polecamy zatrudniać fachowców z doświadczeniem. Prawidłowy montaż to nie tylko gwarancja bezawaryjnego użytkowania, lecz także trwałości osłon okiennych.

Użytkowanie rolet zewnętrznych

Dobrej jakości osłony okienne cechują się bezproblemowym sterowaniem. Często jednak robimy to niezbyt uważnie, co może skończyć się awarią.

Czyszczenie zewnętrznych osłon okiennych

Rolety zewnętrzne narażone są na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy grad. Wszystko, co wiatr przyniesie ze sobą (np. piasek czy śmieci) przyjmą na siebie, chroniąc Twój dom. Kluczem jest ich regularne czyszczenie, ale spokojnie – nie musisz zatrudniać do tego złotej rączki.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Podobnie, jak auto czy instalacja gazowa, tak i rolety zewnętrzne powinny przechodzić regularne przeglądy – raz w roku specjalista powinien zajrzeć w każdy zakamarek, by ocenić ich kondycję.

Jak dbać o rolety zewnętrzne podczas codziennej eksploatacji?

Ostrożne sterowanie i systematyczne czyszczenie rolet zewnętrznych pozwolą utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat. Nie bez powodu tak bardzo podkreślamy, że najważniejsza jest regularność. Nawet jeśli gołym okiem nie widać zanieczyszczeń na pancerzu, piasek czy inne zabrudzenia mogły uszkodzić powłokę, czy dostać się do mechanizmu i należy je niezwłocznie usunąć. Częstotliwość zależna jest zarówno od koloru osłon, jak i lokalizacji budynku – to naturalne, że przy ruchliwej ulicy, brudu będzie więcej.

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Zasad jest kilka, ale warto się ich trzymać. Pierwszym krokiem jest wyposażenie się w miękką gąbkę czy ścierkę oraz łagodne środki czyszczące przeznaczone do powierzchni lakierowanych. Jeśli nie chcesz stosować chemii, możesz wykorzystać roztwór z delikatnego mydła czy płynu do naczyń. Bardzo ważne jest, aby przed myciem usunąć z powierzchni pancerza drobinki piasku czy inne zanieczyszczenia, w przeciwnym razie możemy go porysować. Dobrze sprawdza się w tym zadaniu odkurzacz albo myjka ciśnieniowa ustawiona na najniższy program.

Jeśli posiadasz rolety zewnętrzne sterowane pilotem czy aplikacją, pamiętaj, aby przed myciem odłączyć je od prądu. Sam proces czyszczenia nie jest zbyt skomplikowany – miękka szmatka, ciepła woda, łagodny detergent i zdecydowane ruchy to w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić to dobrze. Pamiętaj,  aby zajrzeć w każdy możliwy zakamarek (prowadnice, uszczelki, szczotki) i pozostawić roletę opuszczoną do wyschnięcia.

Jak przygotować rolety zewnętrzne na kolejny sezon?

Jeśli jesień puka do okien, a Ty ciągle odkładasz czyszczenie rolet zewnętrznych na jutro, chcemy przywołać Cię do porządku, nim będzie za późno. Mycie tych osłon okiennych, gdy na zewnątrz jest chłodno, jest ryzykowne – woda może zamarzać w szczelinach pancerza, co może uszkodzić go podczas podnoszenia czy opuszczania. Przygotowując okna na sezon jesienno-zimowy najlepiej zrobić to, gdy w dzień jest 10-25 stopni, a w nocy temperatura nie spada poniżej zera. Wiosną stosujemy zasadę analogicznie – przymrozki zdarzają się przecież nawet w maju!

Co warto wymienić w rolecie zewnętrznej?

Oprócz regularnych, corocznych przeglądów przez specjalistę, warto samodzielnie sprawdzać kondycję naszych rolet zewnętrznych. Podczas takich oględzin zwróćmy uwagę na stan uszczelek (w razie uszczerbków samodzielnie wymienić) czy płynne poruszanie się pancerza. Nie zaszkodzi raz na jakiś czas użyć silikonu w sprayu czy środka natłuszczającego – to przyda się szczególnie zimą i zapobiegnie przymarznięciu rolety. Drobne usterki, jak wymiana taśmy, spokojnie możemy wykonać w pojedynkę, zamiast wzywać złotą rączkę.

Prawidłowa konserwacja rolet zewnętrznych nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby zadbać o ich kondycję i cieszyć się ich zaletami przez kilka lat.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here