pierwsza pomoc

Każdy z nas narażony jest na kontuzję układu ruchu. Stłuczenia, zwichnięcia oraz złamania mogą zdarzyć się praktycznie każdemu. Każdy niefortunny upadek, uprawianie kontuzjogennego sportu lub wypadek drogowy są przyczynami stłuczeń, zwichnięć lub złamanie. W takich sytuacjach warto wiedzieć, w jaki sposób wygląda pierwsza pomoc. Posiada to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia urazu oraz zapobiegania jego pogłębianiu. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/pierwsza-pomoc-przy-zlamaniach-i-skreceniach/ 

Zwichnięcia – pierwsza pomoc 

Zwichnięcia stawu to poważny uraz, który prowadzi do utraty łączności pomiędzy kośćmi wchodzącymi w skład stawu. Może dojść do rozerwania torebki stawowej oraz zerwania więzadeł. Widoczna może być również zmiana zarysu stawu, poprzez pojawienie się obrzęku i zasinienia. Zwichnięty staw boli, a jego duchowość jest znacznie ograniczona. Uniemożliwiają poruszanie się kończyną w obrębie stawów, który doznał urazu. Do skręcenia może dojść też w rozmaitych sytuacjach, które prowadzą do zmiany autonomicznych położenia kości wchodzących w skład stawu. 

Każde zwichnięcie musi być nastawione, jednak nie wolno robić tego samodzielnie. W związku z tym należy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza. Im szybciej po wypadku znajdziemy się u specjalisty, tym łatwiej będzie nam nastawić przewieszoną kość. Przed transportem kontuzjowanego do lekarza, uszkodzoną kończynę należy koniecznie unieruchomić. 

Stłuczenie – pierwsza pomoc 

Stłuczenie jest jedną z najczęstszych form urazu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry. Podczas stłuczenia dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest powstanie krwiaka lub siniaka. Towarzyszy mu też ból oraz obrzęk, nadwrażliwość na dotyk, zmniejszenie ruchomości kończyny oraz uczucie ciepła w miejscu stłuczenia. 

Stłuczenie nie jest poważnym urazem, więc postępowanie w przebiegu stłuczenia sprowadza się jedynie do schłodzenia miejsca urazu, a także nałożenia opatrunku uciskowego. 

Złamanie – pierwsza pomoc

Iwona nie jest częściowym lub całkowitym przerwaniem ciągłości kości, któremu towarzyszy uszkodzenie nerwów, naczyń krwionośnych lub skóry. Dochodzi do niego w efekcie działania siły mechanicznej, która uszkadza strukturę tkanki kostnej. 

Kiedy dojdzie do złamania, należy odsłonić miejsce złamania, delikatnie zdejmując odzież lub rozdzielając czy rozcinającją. Następnie należy unieruchomić złamaną kończynę, a dokładnie dwóch sąsiadujących ze złamaną kością stawów. Kiedy złamanie otwarte występuje z krwawieniem, wskazane jest zabezpieczenie rany opatrunkiem jałowym. Po zabezpieczeniu złamania należy przetransportować poszkodowanego do szpitala. 

Zobacz też: http://www.twojafanaberia.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-czym-jest-jakie-sa-jego-przyczyny-i-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here