Stosowanie klejów przewodzących w elektronice

Kleje przewodzące to żywice, do których dodano materiał pełniący funkcję przewodnika. Produkt ten jest bardziej efektywną alternatywą wobec tradycyjnego lutowania. Główną jego zaletą jest to, że punkt krzepnięcia jest znacznie niżej niż temperatura zastygania lutowia. Co więcej, kleje dzięki swojej elastyczności lepiej znoszą wibracje. Dla osób dbających o środowisko ważne jest, że nie zawierają ołowiu ani żadnych rozpuszczalników.

Do czego jest przydatny klej przewodzący?

Można by wymieniać wiele sposobów na wykorzystanie tego materiału choćby wykonywanie ścieżek i połączeń na płytkach szklanych. Można go użyć do naprawy połączeń na panelach LCD oraz prowadzenia ścieżek i przejść na płytach PCB. Wszystkie te atuty stawiają klej przewodzący w pozycji następcy tradycyjnego lutowania.Klej sam w sobie nie ma zbyt szczególnej budowy. Jest to po prostu żywica epoksydowa lub akrylowa, do której dodano drobinki metalu. To pozwala na utworzenie stabilnego połączenia elektrycznego. Skuteczność przepływu prądu zależna jest, od tego, jakich i w jakiej ilości użyto drobin metalu.

Czy każdy klej przewodzący jest taki sam?

Zasadniczo, jeżeli chodzi o jakość kleju, zasada jest taka, im większy jest poziom nasycenia cząsteczkami metalu, tym przewodność prądu jest lepsza. Co więcej, standardowo wykorzystywane wypełniacze mogą czasem prowadzić do niedogodności. Mogą wypływać nieregularnie lub powstają pęcherzyki powietrza na ich powierzchni.Okazuje się, że bardzo ważne są, kształt i wielkość opiłek metalu. Są one odpowiedzialne za zapychanie się dysz w dozownikach oraz mogą powodować powstawanie tzw. Koralików. Może to świadczyć o nierównomiernym rozprowadzeniu przewodnika w spoiwie. Wszystkie te problemy można rozwiązać, poprzez zakup kleju wysokiej jakości.

Czy klej przewodzący stosowany w elektronice ma wpływ na środowisko naturalne?

Preparat ten nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji niebezpiecznych. Złożony jest z żywicy oraz cząsteczek metalu najczęściej srebra, które jest obojętne dla środowiska, jak i dla ludzi.Dla porównania tradycyjne lutowie zawiera w swoim składzie ołów, który jest toksyczny dla organizmu człowieka. Co więcej, stosowane do lutowania topniki w czasie podgrzewania emitują opary chemikaliów.

Kleje przewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here