Śruby - najważniejsze normy i konwersja pomiędzy nimi

Aktualnie ludzie coraz częściej decydują się na fachowo wykonane śruby spełniające rozmaite normy. Dlaczego te kryteria są tak istotne? Jaki związek z tym wszystkim ma konwersja norm ISO/DIN/PN?

Po co są normy?

Normy nie powstały dlatego, że komuś się po prostu – kolokwialnie pisząc – nudziło i nie wiedział, co robić ze swoim z wolnym czasem. Określone standardy zostały stworzone po to, aby między innymi została ułatwiona współpraca pomiędzy firmami – na przykład z różnych krajów. Między innymi takie właśnie zadanie spełniają normy ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – działająca na rynku już ponad 72 lata – skupia 162 państwa członkowskie, które są z różnych kontynentów. Na skutek tego możliwa jest współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami na przykład z Europy i innego kontynentu itp. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wyróżniamy także normy DIN stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który jest obecny już od 1917 roku. Mniej więcej 4 lata później Niemiecki Instytut Normalizacyjny wstąpił natomiast do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Z kolei skrót PN to Polska Norma. Za nie odpowiada od samego początku Polski Komitet Normalizacyjny, który jest państwową jednostką organizacyjną. Do zadań tej instytucji należy generalnie prowadzenie normalizacji krajowej – jest to sprawdzanie, zatwierdzanie oraz ewentualne wycofywanie norm niespełniających konkretnych kryteriów.

Po co jeszcze powstały normy? Po to, aby łatwiej było wytwarzać określone dobra i usługi. Po prostu producenci wiedzą, jakie standardy muszą spełnić, aby ich elementy, są to na przykład śruby, spełniały konkretne normy. Osoby kupujące wiedzą natomiast, że warto nabywać takie akcesoria, ponieważ posiadają one odpowiednią jakość, która przydaje się w trakcie łączenia ze sobą poszczególnych części itd.

Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-7991-iso-10642-lbem-stozkowym-gniazdem-szesciokatnym/

Co może podlegać konwersji?

Konwersji, która odnosi się do norm ISO/DIN/PN mogą podlegać rozmaite elementy. To na przykład nakrętki, podkładki, nity, zawleczki, wkręty, blachowkręty itp. Oczywiście, są to także śruby. Na przykład elementy sześciokątne z niepełnym gwintem posiadają takie normy, jak DIN 931/ISO 4014/PN 82101. Pamiętajcie, że wystarczy znać tylko jedno z wyżej podanych oznaczeń, aby poznać inne normy. W tym celu jest stosowana tabela konwersji norm. Na skutek tego poznacie wszystkie oznaczenia wyżej wymienionych elementów z tej grupy. Ułatwia to na przykład handel na terenie naszego kraju (poprzez normy PN) lub kupno/sprzedaż dotyczące firm zagranicznych (chodzi przede wszystkim o normy ISO).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here