wyrzynarki i piły

Są takie narzędzia, bez których nie da się obejść – jednymi z bardziej pomocnych i niezbędnych w każdym domowym warsztacie są wyrzynarki i piły. Szkoda jednak pieniędzy na oba sprzęty, gdy nie wykorzystujemy ich zawodowo, a jedynie do celów prywatnych. Co więc wybrać? Czy lepszą jakość zapewnia piła, czy wyrzynarka? Przekonajmy się!

Wyrzynarka – co to takiego i jak działa?

Najważniejszy w wyrzynarce jest brzeszczot, który pracuje w tym samym regularnym ruchu “góra-dół”. Żeby zaczął ciąć, powinniśmy ustawić stopę prowadzącą prostopadle do obrabianej powierzchni – następnie płynnym ruchem przesunąć urządzenie wzdłuż linii cięcia. Wielką zaletą wyrzynarki jest to, że można nią wykonać dowolne cięcie, bo poza linią prostą jesteśmy w stanie też wycinać po łuku, a nawet postarać się o stworzenie różnych innych kształtów.

Co ciekawe, niektóre wyrzynarki potrafią więcej, o czym świadczy funkcja podrzynania. Polega to na tym, że brzeszczot może pracować w dwóch płaszczyznach – nie tylko standardowo, ale i wykonując dodatkowy cykliczny ruch do przodu. Jeśli zależy nam na jak najbardziej precyzyjnej pracy, warto sprawdzić, czy interesujący nas model został wyposażony w funkcję odsysania wiórów. Za sprawą specjalnej końcówki można w ten sposób podłączyć zewnętrzne urządzenie (na przykład odkurzacz przemysłowy), który poradzi sobie z nadmiarem pyłu. Inne ciekawe możliwości zapewniają specjalistyczne brzeszczoty, które nadają się nie tylko do drewna, ale też do metalu czy tworzyw sztucznych.

Poznajmy pilarkę. Czy warto ją mieć?

W pile nie ma brzeszczotów, a najważniejszym elementem odpowiadającym za cięcie, jest tarcza. Z jednej strony może to ograniczać, bo tym sposobem tniemy tylko po linii prostej, z drugiej – nie ma tu ryzyka efektu wężykowania (co niestety zdarza się w wyrzynarkach). W pilarkach stosuje się wydajniejsze silniki, jakie zapewniają dużą moc, co pozwala na długą, wydajną pracę. Oczywiście, na jakość cięcia wpływają też inne czynniki, jak ilość zębów tnących, bo im jest ich więcej, tym lepiej.

Trzeba pamiętać, że piły nadają się głównie do pracy z drewnem, więc przed kupnem zwróćmy uwagę, czy interesujący nas model charakteryzuje się regulacją kąta i głębokością cięcia. Ta funkcja jest szczególnie przydatna zwłaszcza w zadaniach, gdy łączymy różne elementy drewniane.

Jak widzimy, oba urządzenia – niby podobne – służą czasem do odmiennych zadań. Musimy więc zastanowić się, do czego nam potrzebny taki sprzęt i na tej podstawie wybrać ten właściwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here