Nie wszystko złoto

Pozłacana biżuteria od wieków jest ekonomiczną opcją zakupu biżuterii ze złota. Daje ona pożądany wygląd i styl bez konieczności płacenia wysokiej ceny za złoto. To idealny wybór dla biżuterii, której nie planujemy nosić codziennie. Złocenie występuje w różnych poziomach jakości, w dużej mierze w zależności od grubości i czystości złotej powłoki, metalu podstawowego użytego do wyrobu oraz jakości wykonania. Często niełatwo jest odróżnić, czy mamy do czynienia z prawdziwym złotem, czy jest to biżuteria pozłacana, jeśli polegamy wyłącznie na zmyśle wzroku.

Czym jest złocenie?

Złocenie jest procesem, w którym cienka warstwa złota jest przyklejana do metalu podstawowego. Poszycie jest dość powszechne w świecie biżuterii, a złoto i rod to dwa popularnie stosowane do tego surowce. Proces ten został wymyślony przez włoskiego chemika Luigiego Brugnatellego w 1805 roku, który jako pierwszy umieścił cienką warstwę złota na srebrze. Złocenie jest powszechnie stosowane w biżuterii kostiumowej lub do naśladowania droższych jej elementów. Często niemożliwe jest odróżnienie drogiej złotej biżuterii od niedrogich pozłacanych imitacji i bez wsparcia się wiedzą eksperta z łatwością można pomylić złoty łańcuszek za kilka tysięcy złotych z takim wartym zaledwie kilkadziesiąt. Biżuteria pozłacana jest więc idealna, jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujemy niedrogiego zamiennika wyrobów z czystego złota.

Jaki jest proces galwanizacji złota?

Poszycie biżuterii złotem jest łatwym procesem, ale wymaga podjęcia kilku kroków. Biżuterię należy najpierw dokładnie wyczyścić i usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ brud i olej na metalu podstawowym zapobiegają prawidłowemu związaniu warstwy złota. Czyszczenie parowe, ultradźwiękowe oraz elektryczne to niektóre metody czyszczenia metali nieszlachetnych w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

Następnie cienka warstwa wysokiej jakości niklu jest nakładana na metal podstawowy. Ma to na celu ochronę warstwy złota przed wpływem metali podstawowych, które mają tendencję do wylewania się do warstwy złota. Warstwa niklu chroni również metal podstawowy przed zanieczyszczeniem płynem złota w pojemnikach stosowanych do procesu powlekania.

W ostatnim kroku biżuteria jest zanurzana w pojemnikach ze złotem, a dodatni ładunek elektryczny jest używany do stopienia złota na metalu podstawowym. Po osiągnięciu satysfakcjonującej grubości złocenia, biżuterię zawiesza się do wyschnięcia.

Czystość złota wykorzystywanego w zakresach złocenia jest określana podobnie jak czystość złota. Najniższa czystość wynosi zwykle 10K, a najwyższa 24K złota. Jeśli chodzi o złocenie, główną różnicą w rodzajach złota jest kolor, który wytwarza, a nie wartość. Im wyższa czystość złota, tym bardziej złoty kolor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here