Nerwica wegetatywna

Nerwica wegetatywna to zaburzenie o podłożu psychicznym. Jej skutki odczuwalne są w całym organizmie. Chory boryka się z objawami takimi jak kołatanie serca, problemem z nadmierną potliwością, czy suchością w ustach. Jakie są przyczyny występowania nerwicy wegetatywnej? Na czym polega jej leczenie? Podpowiadamy.

Czym jest nerwica wegetatywna?

Nerwica wegetatywna została zakwalifikowana do chorób z grupy nerwic. Inną rzadziej spotykaną nazwą nerwicy wegetatywnej, jest nerwica narządowa. Nazwa ta nawiązuje do przykrych objawów choroby. Na skutek nerwicy wegetatywnej dochodzi do zaburzenia pracy wielu narządów człowieka: mózgu, żołądka, jelit, serca, kości, a nawet stawów. Niestety choroba ta jest coraz częściej diagnozowana. Nie jest charakterystyczna dla określonej grupy wiekowej. Borykać się z nią mogą bardzo młodzi ludzie oraz w podeszłym wieku.

Według statystyk, najczęściej jednak chorują kobiety około 40 roku życia. Choroba jest ciężka do rozpoznania. Pacjenci latami próbują uporać się z jej dokuczliwymi objawami. Lekarze poddają chorych wielu badaniom, które nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić wystąpienia choroby, jaką jest nerwica wegetatywna. Choroba najczęściej dotyka osoby o wysokiej wrażliwości. Intensywne przeżywanie różnego rodzaju sytuacji z życia codziennego, odbija się w negatywny sposób na zdrowi psychicznym, co może skutkować wystąpieniem i rozwojem nerwicy wegetatywnej.

Nerwica wegetatywna – jakie są jej przyczyny?

Mówiąc o przyczynach nerwicy wegetatywnej, warto zwrócić uwagę na część układu nerwowego, nazywaną układem wegetatywnym. To ten układ sprawia, że chory boryka się z nieprzyjemnymi objawami choroby. Układ wegetatywny w sytuacjach wysokiego napięcia emocjonalnego i dużego stresu reaguje, dając objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, nadmierna potliwość czy pojawienie się suchości w ustach. Przewlekły stres może prowadzić do braku równowagi układu wegetatywnego, co z kolei skutkuje brakiem kontroli własnych odruchów. Podstawową przyczyną powstania nerwicy wegetatywnej jest zatem stres, a także brak zdolności panowania nad własnymi emocjami.

Można wyróżnić trzy podstawowe czynniki, które mają bezpośredni wpływ na wywołanie i utrzymywanie się tej choroby. Pierwsze to elementy biologiczne, które zależne są od funkcjonowania układu nerwowego. Kolejnym jest czynnik wychowawczy, a zatem trudne dzieciństwo czy brak stabilizacji emocjonalnej. Traumatyczne doświadczenia również mogą być przyczyną tej przykrej choroby.

Psychoterapia a nerwica wegetatywna

Objawy nerwicy wegetatywnej nie są jednak jednoznaczne. Mogą bowiem wskazywać na występowanie innych chorób, dlatego zawsze warto zgłosić się do lekarza specjalisty, który pomoże nam w określeniu problemów. Jest jednak kilka oznak, które powinny dać nam do myślenia. Kłucie i uciski w klatce piersiowej, kołatania serca, a także suchość w ustach mogą być wyznacznikiem tej choroby. Bardzo często zastanawiamy się, jak zlikwidować worki pod oczami w przypadku tej choroby. Jeśli dodatkowo cierpimy na zaburzenia nastroju, lęki i czujemy stały niepokój, jest to wystarczający sygnał do odwiedzenia lekarza.

Bardzo często tylko leczenie psychoterapeutyczne może pomóc nam pozbyć się tej przypadłości. Większość problemów leży bowiem w naszej głowie, a odpowiednie przepracowanie tego z terapeutą sprawia, że często wychodzimy z tej choroby bez większego problemu. Dosyć często jednak leczenie wsparte jest farmakoterapią. Leki uspokajające czy antydepresanty pomagają w szybszym wyjściu z tej przypadłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here