Zbilansowana dieta jest bogata w warzywa
fot. Pixabay.com

Zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem odżywiania dla każdego człowieka. Jej podstawowe założenie jest jedno: dostarczać do organizmu podstawowe składniki odżywcze, jak białka, tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach oraz uzupełniać je minerałami i witaminami, niezbędnymi dla naszych procesów życiowych.

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/zbilansowana-dieta/

Na czym polega zbilansowana dieta?

Dieta zbilansowana dostarcza do naszego organizmu odpowiednie ilości węglowodanów, tłuszczów, białka, a także witaminy i minerały. Poza tym jest ona również zrównoważona pod kątem kalorii, które spożywamy każdego dnia. Jest to szczególnie istotne dla zachowania odpowiedniej wagi i kondycji organizmu. Dorosły człowiek potrzebuje około 2000 kcal dziennie, choć ta wartość zmienia się w zależności od tego, jak aktywny tryb życia prowadzimy, w jakim jesteśmy wieku, a także jakiej jesteśmy płci. Kobiety potrzebują mniej kalorii, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii, niż mężczyźni.

Podczas spożywania posiłków ważne jest to, aby unikać tych, które są bogate w puste kalorie. Wśród nich można wymienić pączki i drożdżówki, słodycze, napoje gazowane, energetyki, lody, frytki, pizzę.

Zbilansowaną dietę warto wprowadzać również dzieciom już od najmłodszych lat. Uchroni je to przed różnego rodzaju infekcjami, sprawi, że układ odpornościowy i trawienny będą się rozwijać prawidłowo, a do tego będziemy mieć pewność, że nasze dziecko rośnie zdrowo i dostarczamy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze zamiast pustych kalorii.

Co jeść i czego unikać na diecie zbilansowanej?

Zdrowa, zbilansowana dieta oparta jest na różnego rodzaju produktach z grupy warzyw, owoców, ziaren, nabiału i żywności bogatej w białko jak mięso, jaja, ryby, fasola, orzechy, rośliny strączkowe. Natomiast unikać należy produktów wysokoprzetworzonych, ziaren z pełnego przemiału i białej mąki, cukru i soli, czerwonego mięsa, alkoholu i tłuszczów trans.

Poza tym warto również stawiać na żywność, która jest świeża i pochodzi z pewnych źródeł. W diecie nie powinno również zabraknąć zdrowych tłuszczów, które mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wytwarzają one energię oraz są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania komórek. Dlatego też warto dostarczać im tłuszczów nienasyconych. Rezygnujemy natomiast w zbilansowanej diecie z tłuszczów nasyconych i wielonasyconych, a przede wszystkim z tłuszczów trans, w które obfitują fast foody.

Zobacz też: http://babiniec-cafe.pl/dieta-fodmap-i-jej-najwazniejsze-zalozenia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here