alkoholik

Ogólnodostępne używki często bywają bardzo groźną pokusą. Dostarczanie ich organizmowi w początkowej fazie wdaje się bezpieczne i kontrolowane. Jednakże bardzo szybko można zatracić się w nałogu, całkowicie tracąc nad nim panowanie. Jednym z tego rodzaju substancji jest alkohol. Nadmierne oraz często jego spożywanie może prowadzić do uzależnienia, które nazywane jest alkoholizmem.

Dlaczego ludzie, tak często i tak bardzo zostają pochłonięcie przez tego rodzaju nałóg? Kim jest osoba uzależniona? Jakie można wyróżnić objawy alkoholizmu? Jak go leczyć?

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która zaliczana jest do zaburzeń zdrowotnych. Dotyczy ona zarówno sfery fizycznej i jak psychicznej człowieka. Początkowo pacjent nie zdaje sobie sprawy z problemu, często nigdy się do tego nie przyznaje i sam w sobie nie widzi problemu. Jednakże wiele osób odczuwa skutki uboczne picia i wie, że bez danej substancji nie jest w stanie funkcjonować.

Zatem kim jest osoba uzależniona od alkoholu? Alkoholik to osoba, która posiada problem fizyczny i psychiczny. Dostarczanie substancji odurzających powodowane jest chęcią zmiany nastroju oraz postrzegania świata, Obecnie jest to najczęstsza forma radzenia sobie ze stresem, problemami czy różnego rodzaju niepowodzeniami. Alkohol pozwala chwilowo zapomnieć, odprężyć się czy zrelaksować. Jednak skutki pica są nieodwracalne, a zbyt częste sięganie po różnego rodzaju wysokoprocentowe napoje może okazać się zgubne.

Jak rozpoznać osobę pijącą? Jakie można wyróżnić objawy uzależnienia od alkoholu?

Do najczęściej wyróżnianych oraz najbardziej widocznych symptomów można zaliczyć:

– bezsenność,
– drżenie rąk,
– czerwona twarz, nos,
– problemy z mową,
– zaburzenia pamięci,
– częste powtarzanie jednej rzeczy, zdania,
– nudności, wymioty,
– nerwowość,
– zmiany nastroju,
– nadciśnienie,
– wzmożona potliwość, wiele innych.

Jednym z kluczowych objawów, które wykazuje alkoholik jest brak przyznania się do choroby. Początkujący alkoholicy często zaprzeczają temu, że piją. Oszukują bliskich, kryją się, jak również robią wszystko, by nikt nie nakrył ich na piciu. Są wybuchowi i agresywni w szczególności w sytuacji, gdy ktoś próbuje im pomóc. Często objawy uzależnienia od alkoholu są bardzo widoczne dla środowiska, a niezauważalne dla samego chorego.

Terapia uzależnienia jest bardzo trudna i długotrwała. Alkoholik, któremu uda się wyjść z nałogu nigdy nie powinien ponownie sięgnąć po substancję uzależniająca. Sam proces leczenia wymaga odwagi, siły i wsparcia bliskich osób. Więcej o nim dowiesz się na https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/leczenie-alkoholizmu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here