Jak zrobić masło czosnkowe

Czosnek jest bardzo zdrową rośliną. Jest naturalnym antybiotykiem, co oznacza, że posiada bardzo wyraźne właściwości antybakteryjne, antygrzybicze i antyrobacze. Można go stosować w medycynie domowej, a nawet w ogrodnictwie do odstraszania insektów. Jednak poza właściwościami zdrowotnymi czosnek ma wspaniały, charakterystyczny smak, który znajduje zastosowanie w kuchni na całym świecie. Z Tego tekstu dowiesz się, jak zrobić masło czosnkowe idealne do bagietek i bułek.

Kilka słów o czosnku
Czosnek to absolutny fenomen w kategorii roślin leczniczych. Jego właściwości znane są od tysięcy lat, a wynikają z wysokiej zawartości flawonoidów, aminokwasów, saponiny i witamin, w tym B1, B2, PP, C i prowitaminy A. Zawiera również dużo soli mineralnych, w tym potasu, magnezu i wapnia oraz takie mikroelementy, jak kobalt, nikiel czy chrom. Jednak składnikiem najcenniejszym są bogate w allicynę olejki eteryczne.
Aby jak najbardziej skorzystać z dobroczynnych właściwości czosnku, należy spożywać go w formie surowej. Wystarczy zaledwie jeden ząbek dziennie, aby odczuć jego pozytywne działanie na organizm. A jakie są największe korzyści spożywania czosnku?
Po pierwsze czosnek doskonale chroni przed infekcjami zwiększając odporność organizmu, dlatego warto go jeść w okresie jesiennym i zimowym, kiedy łatwo o przeziębienie. Również w czasie samej choroby czosnek może nam pomóc, ponieważ rozgrzewa, wzmaga potliwość, przez co obniża gorączkę i udrażnia drogi oddechowe. Po drugie czosnek chroni przed zawałami i udarami, ponieważ ma właściwości przeciwzakrzepowe. Po trzecie, roślina ta doskonale wspomaga trawienie, więc warto dodawać ją do wielu potraw, głównie ciężkostrawnych.
Jednym z najsmaczniejszych sposobów dostarczenia sobie dziennej dawki czosnku jest zrobienie masła czosnkowego, które doskonale komponuje się z chrupiącą bagietką czy świeżą bułką.

Składniki masła czosnkowego
Podstawowe składniki tego zdrowego przysmaku to oczywiście masło i czosnek, jednak dodać do niego można wiele innych rzeczy. Doskonale wpasuje się tutaj smak świeżej natki pietruszki, koperek czy szczypior, a także inne zioła. Niezbędna jest również sól i pieprz, które podkręcą nam smak i sprawią, że będzie on bardziej wyrazisty. Niezbędne jest oczywiście również pieczywo. Warto postawić na bagietki i bułki, chociaż masło czosnkowe smakuje wyśmienicie w zasadzie z każdym rodzajem pieczywa. Warto również poeksperymentować z dodatkami do takich kanapek, kładąc na nich świeże warzywa, pomidory czy delikatną, chudą wędlinę. Masło czosnkowe smakuje wyśmienicie zarówno samo, jak i z takimi właśnie dodatkami.

Przygotowanie
1. Przed przystąpieniem do przygotowywania masła czosnkowego warto pamiętać, żeby wcześniej wyjąć masło z lodówki, aby rozmiękło. Twarda, zamarznięta kostka nastręczy nam tylko problemów, kiedy będziemy chcieli połączyć wszystkie składniki, dlatego warto o to zadbać odpowiednio wcześniej.
2. Czosnek należy obrać z łupin i przecisnąć przez praskę. Jego ilość zależy od tego ile masła chcemy przygotować i jak intensywny ma być smak. Ja stosuję 3-4 ząbki czosnku na pół kostki masła. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej takie masełko stoi, tym bardziej będzie przechodziło smakiem czosnku, który będzie stawał się coraz intensywniejszy.
3. Jeśli dodajemy do masła jakieś zioła, to należy je teraz drobno posiekać.
4. Do miski wrzucamy masło, przeciśnięty przez praskę czosnek i zioła i mieszamy dokładnie, aż składniki równomiernie połączą się z masłem
5. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
6. Gotowe masło czosnkowe przechowujemy w lodówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here