Wszyscy dosyć często posługujemy się silikonem sanitarnym. Niemalże zawsze mamy go w swoich domach i z jego pomocą zajmujemy się wykonywaniem drobnych prac budowlanych. Wykorzystujemy go przede wszystkim w łazienkach oraz kuchniach, zaklejając nim dziury występujące m.in. pomiędzy urządzeniami sanitarnymi a kafelkami czy podłogą bądź blatem. Początkowo nie jest on dla nas widoczny i wtapia się w swoje tło, jednak wraz z upływem czasu zaczyna ciemnieć i wtedy próbujemy go oczywiście usunąć. A jak usunąć silikon sanitarny, aby nie było po nim ani jednego śladu?
To naturalna kolej rzeczy, że silikon sanitarny z czasem przestaje dobrze wyglądać. Wykorzystując go przede wszystkim w łazienkach i kuchniach, narażamy substancję na stały kontakt z wodą, która doprowadza do jej przedwczesnego zużycia. Silikon po prostu zaczyna się niszczyć i ze względu na to może tracić swoje pierwotne dobre właściwości. Nie jest w stanie odpowiednio sklejać ze sobą poszczególnych elementów czy wypełniać dziury bądź mniejsze ubytki. Na jego powierzchni zaczynają pojawiać się liczne przebarwienia, które bardzo często przyjmują postać małych plamek w kolorze czarnym. O ile wcześniej zdecydowaliśmy się na zastosowanie silikonu dość standardowego i najpopularniejszego, czyli tego w kolorze białym, zabrudzenia bardzo mocno się na nim uwidaczniają i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie się ich pozbyć. Wśród nich często ujawnia się również pleśń, a gdybyśmy pozostawili ją na urządzeniach czy innych elementach, zagrozilibyśmy samym sobie. Pleśń jest bowiem niebezpieczna dla naszego zdrowia. Aby się jej pozbyć, dowiedzmy się po prostu, jak usunąć silikon sanitarny.
Do usunięcia silikonu sanitarnego potrzebne nam będzie jakieś ostre narzędzie. Poszukajmy takiego przyrządu w swojej piwnicy lub garażu, bo na pewno coś takiego znajdziemy w jednym z tych dwóch miejsc. Doskonałym wyborem może się okazać specjalistyczny nożyk przeznaczony do cięcia gipsu. Jeżeli jednak na co dzień nie wykonujemy zbyt wielu prac typowo budowlanych i nie dysponujemy żadnymi bardziej specjalistycznymi narzędziami, nie musimy od razu biec do sklepu i zaopatrywać się w cały komplet profesjonalnych ostrzy. Zamiast tego zajrzyjmy do swojej kuchni, otwórzmy szafkę ze sztućcami i poszukajmy w niej ostrego, jak najbardziej precyzyjnego noża kuchennego. Z jego pomocą postarajmy się usunąć silikon z wybranej powierzchni, robiąc to na tyle delikatnie i uważnie, aby nie uszkodzić i nie zarysować samego podłoża. Większość silikonu zdołamy w ten sposób usunąć, ale jeśli jego resztki dalej będą występować, powinniśmy je zlikwidować specjalnym preparatem chemicznym. Zakupmy go koniecznie w jednym z marketów budowlanych.
Być może usuwanie silikonu sanitarnego nie jest jakoś specjalnie prostym i przyjemnym zadaniem, ale jeśli tylko się postaramy, na pewno świetnie je wykonamy. Trzymajmy się po prostu wszystkich zaleceń zapisanych w tej instrukcji. Jeżeli wszystkie procesy przeprowadzimy odpowiednio, bez trudu wymienimy stary silikon na nowy.