Jak sprawić, żeby dziecko chciało nosić czapkę?

W okresie przejściowym „zima – lato” i „lato – zima” bardzo często mamy zmagają się z problemem jak ubrać swoją pociechę, aby było jej ciepło, a jednocześnie nie przegrzać malucha. Główną przyczyną przeziębień dzieci w tym czasie jest niedostateczne – lub z kolei zbyt mocne okrycie głowy. Czym więc kierować się przy wyborze nakrycia głowy kilkulatka?

Odpowiedni materiał i grubość czapki

W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór zarówno materiałów, jak i kolorów czapek. Jednak wiosenne, czy też jesienne czapki dla chłopców powinny być przede wszystkim lekkie i niezbyt grube. Zbyt mocne okrycie głowy spowoduje szybkie spocenie się dziecka, zwłaszcza podczas spaceru co niestety prowadzi do owiania głowy, a tym samym może być przyczyną przeziębienia. Najlepszym wyborem materiału na czapki dla chłopców w okresie przejściowym jest lekka czapka z bawełny. Ochroni ona naszego urwisa przed silnym wiatrem, równocześnie nie przegrzewając go. Co więcej bawełna jest na tyle elastycznym materiałem, że z powodzeniem dziecko przechodzi w takiej czapce nawet kilka sezonów, dzięki czemu portfel rodzica nie będzie zbyt naruszony każdej jesieni, czy wiosny. Lekkość czapki będzie też dodatkowym atutem, dla którego Twoja pociecha będzie chętniej w niej chodziła. Jeżeli nie będzie pasować maluchowi, może szybko się okazać  że ją zdejmuje od razu, gdy tylko znajdzie się za rogiem domu.

Jaki wzór i kolorystykę wybrać?

O ile dla rodzica przy wyborze czapki ważne jest, aby ta spełniała swoją funkcję, o tyle dla dziecka najważniejsze jest to, żeby nie było „obciachu” przed kolegami – tak, wszystkie mamy znają to z własnego doświadczenia. W miarę możliwości warto na zakupy zabrać ze sobą swoje dziecko, żeby wybrało sobie wzór i kolor ubrań, tak aby wszystkie części garderoby były ochoczo zakładane. Niemniej jednak przy wyborze czapki dla chłopców pamiętaj, aby ta nie była zbyt krzykliwa w kolorze i wzorze, który wspólnie wybierzecie. Czapka sezonowa powinna być nieco stonowana w swoich kolorach, tak aby można było ją dopasować do różnych kurtek, czy butów – zwłaszcza, że te ubrania w przypadku rosnących jeszcze dzieci zmieniamy co sezon. Co więcej weź pod uwagę to, że jeżeli chcesz, aby czapka służyła wam przez kilka sezonów kolory mogą po pewnym czasie stracić nasycenie wskutek na przykład częstego prania tkaniny. Więc tradycyjne, lekko stonowane kolory zdecydowanie będą wyglądały lepiej i nie wyblakną tak szybko nawet po kilku praniach. Ta sama zasada tyczy się supermodnych wzorów – na przykład czapki z wzorem w postaci z aktualnie oglądanej bajki. Świetnie, że Twoje dziecko będzie zadowolone tej wiosny, ale prawdopodobnie na jesień moda na daną postać minie – a czapka zostanie zapomniana w szafie.

Kierując się tymi prostymi zasadami zakup czapki nie powinien być już utrapieniem każdej mamy. Pamiętajmy, że czapka oczywiście musi podobać się użytkownikowi, ale poza fantazjami maluchów pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku. Poza względami wizualnymi czapka musi być również praktyczna – czyli wygodna, wykonana z dobrej jakości materiałów, a także funkcjonalna pod względem wyglądu. Przy zachowaniu kilku kompromisów możesz być pewna, że Twoje dziecko chętnie założy czapkę i w zdrowiu dotrwa do sezonu letniego, gdzie śmiało będzie można odsłonić głowę, by łapać promienie słońca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here