Jak dojadę Trójmiasto?

Trójmiasto to zbiorcze określenie na konurbację trzech miast na Pomorzu: chodzi o Gdańsk, Gdynię oraz Sopot.

Największy jest Gdańsk z populacją około 450 tysięcy mieszkańców i bogatą, tysiącletnią historią. W 1306 roku miasto zostało zajęte przez zakon krzyżacki, który rozpocząć rozbudowę portu w stylu gotyckim. To wówczas powstało większość monumentalnych zabytków w tym stylu, które powodują dzisiaj, że miejscowość jest prawdziwą perłą gotyku. W 1466 roku miasto trafiło do Korony Królestwa Polskiego po zwycięskiej wojnie trzynastoletniej. Gdańsk rozwijał się nadal i stał się potężnym największym portem Rzeczpospolitej Polskiej, jedynym na skalę prawdziwie europejską. Cieszył się także bardzo dużą autonomią – bardzo silny był tam kupiecki żywioł niemiecki. Polscy królowie, którzy chcieli podporządkować sobie bezpośrednio Gdańsk spotykali się z lekko mówiąc sporym problemem, Stefan Batory prowadził nawet z tym miastem wojnę. Gdańsk posiada nadal mnóstwo zabytków z owych złotych czasów i jest prawdziwą perełką turystyki. Jest też symbolem II wojny światowej, ponieważ to właśnie na cyplu Westerplatte w granicach administracyjnych dzisiejszego Gdańska wszystko się zaczęło 1 września 1939 roku. Przełomowe wydarzenia w Gdańsku toczyły się jeszcze w miejscowej Stoczni w latach 80′ XX wieku, kiedy Solidarność na czele z Lechem Wałęsą zapoczątkowała ruch, który obalił komunizm w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ciągną do Gdańska więc zarówno turyści krajowi, jak i ci zagraniczni, zwłaszcza z Niemiec i krajów skandynawskich.

Gdynia natomiast powstała dużo później jako port II Rzeczpospolitej. Mało kto bowiem wie, że po I wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość zdominowany przez Niemców Gdańsk ogłoszony został Wolnym Miastem, czyli istniał jako osobny byt polityczny. Polska potrzebowała własnego portu i Gdynia wówczas została rozbudowana – z małej wioski rybackiej w potężną instytucję, którą jest do dziś. Baseny portowe i handel międzynarodowy zaczął być wielką konkurencją dla pobliskiego Gdańska. Dzisiaj Gdynia liczy sobie ponad 200 tysięcy mieszkańców i znajduje się tam również wiele turystycznych atrakcji takich jak bardzo popularne oceanarium. Po II wojnie światowej Gdynia z Gdańskiem nadal zostały osobnymi miastami, ale są ze sobą ściśle połączone komunikacją.

Pomiędzy nie wciśnięte jest typowo letniskowe, imprezowe miasto – Sopot, liczące sobie 35 tysięcy mieszkańców. Posiada słynne molo i jest mekką dla osób, które mają ochotę dobrze się wybawić i spędzić niesamowite momenty nad Morzem Bałtyckim.

Jeżeli chodzi o pytanie jak dojadę Trójmiasto może poszczycić się dobrym połączenie komunikacyjnym z resztą kraju. Prowadzi tam Autostrada A1, czyli Autostrada Bursztynowa, której południowe odcinki sięgają nawet Śląska. Kolejowo Trójmiasto połączone jest praktycznie z całą Polską – ze stolicy, Warszawy dojechać tam można luksusowymi Pendolino. W Gdańsku znajduje się także jeden z największych portów lotniczych w Polsce (za Warszawą i Krakowem).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here