Jak czyścić buty zamszowe?

Przemysł obuwniczy w ostatnich latach bardzo się rozwinął. Tworzą się nowe firmy, które w swej ofercie oferują buty, nie tylko w gotowych rozmiarach, ale również takie, które szyje się na konkretną stopę. Jest to bardzo wygodne dla ludzi, którzy mają szczupłą nogę, zbyt mały rozmiar buta, by znaleźć odpowiednie dla siebie buty w zwykłych sklepach, lub patrząc w drugą stronę, mają zbyt duży rozmiar stopy.

Wiadomo nie od dziś, że szczególne zamiłowanie do obuwia mają kobiety. Kupują one buty na każdą możliwa okazję. Szpilki do sukienki, baleriny, trampki, które idealnie sprawdzają się w cieplejsze dni, buty sportowe do biegania i na siłownię, botki, kozaki, które ocieplają stopy w chłodniejszą porę roku. Oprócz tej olbrzymiej różnorodności obuwia, istnieją również różne materiały z których wykonuje się buty. Są materiały naturalne i sztuczne, które różnią się od siebie wytrzymałością, trwałością, ale również ceną.

W ostatnich latach najpopularniejsze są buty wykonane z tworzyw naturalnych, jakim jest np. zamsz.
Nie każdy z nas wie, że zamsz jest to obrobiona odwrotna część skóry, która charakteryzuje się widocznymi gołym okiem włoskami.
Dzięki włoskom, zamsz posiada charakterystyczną strukturę, która dodaje wyjątkowości obuwiu. Przez swój delikatny i matowy wygląd, idealnie nadaje się do codziennego wyjścia do pracy, jak również na bardziej wyjątkowe okazje.
Zamsz idealnie dopasowuje się do nogi, ponieważ jest lekko rozciągliwy i miękki. Jest również ciepły, lekki i bardzo przyjemny w dotyku.

Czy istnieją wady tego materiału?
Zamsz nie należy do najtrwalszych materiałów, lecz jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać, z pewnością na długo nam posłuży. Problem pojawia się również, gdy przemoczymy buty, a więc wtedy, kiedy materiał będzie miał kontakt z dużą ilością wody. W takim przypadku należy jak najszybciej wysuszyć buty, lecz nie używać do tego sztucznych źródeł ciepła, takich jak suszarka, czy kaloryfer. Najlepiej jeśli delikatnie osuszymy skórę ściereczką, a następnie odłożymy w suche miejsce do naturalnego wyschnięcia.

Jak czyścić buty zamszowe?
Zanim dowiemy się jak wyczyścić obuwie, napiszę najpierw czego nie należy robić. Nie wolno szorować obuwia twardą szczoteczką, ponieważ może to uszkodzić strukturę zamszu i pozostawić trwałe, widoczne rysy na powierzchni. Nie należy również prać ich w pralce. Zbyt wysoka temperatura i obrotowy ruch bębna również uszkadza materiał.
Najlepszą metodą na wyczyszczenie zamszowych butów jest wymycie ich za pomocą miękkiej ściereczki, zamoczonej w wodzie z dodatkiem mydła, lub delikatnego detergentu, która nie porysuje nam struktury skóry. Na rynku można kupić również specjalne miękkie szczoteczki z gumowymi wstawkami, lub gumki do mycia zamszu, które idealnie doczyszczą zabrudzone obuwie.
Po wyczyszczeniu skóry, należy zaimpregnować ją specjalnym preparatem, który zadba o dłuższą trwałość obuwia i uchroni go przed przemoczeniem.

Zamsz to wyjątkowy materiał. Oprócz obuwia, wykonuje się z niego również odzież, nakrycia głowy i torebki. Wygląda on bardzo ciekawie, ponieważ oprócz tego, że jest to całkowicie naturalny produkt, posiada również ciekawą strukturę, która dodaje wyjątkowości naszej stylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here