Jak być lubianym?

Nikt nie lubi być ignorowany. Chociaż są ludzie, którzy cenią samotność, to nawet oni potrzebują kolegów i przyjaciół. Dlatego naturalnym wydaje się pytanie jak być lubianym? Jeśli sobie zadajesz takie pytanie, to prawdopodobnie masz z tym problem lub tak Ci się wydaje. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być lubianym przez wszystkich. Tak naprawdę często lepiej mieć jednego dobrego przyjaciela niż setkę nieszczerych fanów. Jeśli masz przyjaciela, to znaczy, że twoja sytuacja jest lepsza niż wielu twoich kolegów. Aj… Zapomniałem… Nie masz kolegów… No nic, zajmijmy się tym.

Pamiętaj, że jesteś wyjątkowy

Być może odniosłeś wrażenie, że nikt nie chce Cię w swoim towarzystwie. Może czujesz się jak piąte koło u wozu. Jeśli tak jest, pomyśl o swoich zaletach. Na pewno masz coś co jest wyjątkowe. Jeśli nawet grasz słabo w piłkę nożną i nikt nie chce Ciebie w swojej drużynie to może świetnie się uczysz i koledzy chętnie spisywaliby od Ciebie lekcje. Nie zachęcam do tego, aby pozwalać się wykorzystywać. Ale z grona obiboków masz możliwość wybrać jedną lub dwie osoby, które mogą skorzystać na twojej pomocy w formie korepetycji. Te osoby na pewno docenią twoją pomoc zwłaszcza, kiedy dostrzegą pozytywne rezultaty tej pomocy.
Z drugiej strony jeśli lubisz grać na instrumencie, w gry komputerowe, rysować czy podróżować, łatwiej będzie tobie znaleźć kolegów w grupie osób o podobnych zainteresowaniach. Czasami wystarczy się rozejrzeć dookoła i nie szukając daleko, znaleźć kolegów. Nie musisz wcale podobać się wszystkim. Są osoby, które nigdy Ciebie nie zrozumieją, a może nawet nie będą lubić. Ale tego naprawdę nie potrzebujesz.

Nie bądź pasożytem

Fan jest tak długo cenny, jak długo jest z niego korzyść. Płaci za bilety, komentuje, reklamuje, itp. Podobnie w życiu koleżeństwo musi opierać się na zasadzie symbiozy. Każda ze stron musi od siebie coś dać. Zastanów się co ty możesz dać. Czasem wystarczy, że umiesz słuchać czy interesujesz się innymi. Może słabo grasz w piłkę, ale świetnie w tenisa stołowego. Pokaż się ze swojej najlepszej strony. A jeśli świetnie się uczysz, zawsze możesz wyratować klasę, gdy zapada niezręczne milczenie po pytaniu nauczycielki (nie rób tego za każdym razem). W pracy zawodowej podejmuj się zadań, które robisz naprawdę dobrze, a innych staraj się uczyć w międzyczasie. Dzięki temu będziesz ciągnąć pracę do przodu, a nie staniesz się ostatnim ogniwem.

Czego unikać?

Istnieją dwie postawy, których należy unikać. To konformizm i tyrania. Konformista próbuje się za wszelką cenę przypodobać innym, natomiast tyran chce zyskać posłuch siłą. Obie te grupy zyskują grono słuchaczy, ale zastanów się… Czy naprawdę warto należeć do grupy osób w której musisz udawać kogoś innego? Albo jak bardzo wartościowy jest podziw ludzi, którzy się będą ciebie bali?
Jeśli zatem naprawdę chcesz być lubianym kieruj się tymi zasadami:
– bądź sobą,
– nie bądź pasożytem i
– poszukaj wartościowych znajomości z podobnymi zainteresowaniami do twoich.
Nawet jeśli nie podbijesz serc wszystkich w twoim otoczeniu, będziesz lubiany przez tych, na których powinno tobie zależeć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here