Co ile dni kąpać psa?

Psy są jednymi ze zwierząt domowych, które mogą dać nam nie tylko wiele szczęścia, ale także ciekawe wspomnienia. Czworonożny towarzysz ma także swoje potrzeby, które musi zaspokoić każdy właściciel. Jeżeli decydujemy się na pupila, to musimy przygotować się na dodatkowe obowiązki. Najważniejsze są spacery, odpowiednie nawadnianie i odżywianie psa, a także regularne wizyty u weterynarza. Musimy pilnować zdrowia naszego pupila, ponieważ w niektórych przypadkach nie jesteśmy sami stwierdzić co mu dolega. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady specjalisty, który powie nam, jakie działania musimy podjąć. W życiu psa ważna jest także pielęgnacja. Musimy dbać o stan jego sierści, obserwować skórę, a także obcinać pazury i przycinać zbyt długie włosy. Takie zabiegi możemy wykonywać sami w domu lub w specjalnych gabinetach dla zwierząt. Decydując się na własne działania musimy używać odpowiednich narzędzi, a także wybierać kosmetyki, które będą bezpieczne dla naszego przyjaciela.
Jeżeli chodzi o pielęgnację sierści bardzo ważne jest jej czyszczenie. Jak często kąpać psa? Szczeniaki i bardzo młode psy nie powinny być kąpane. Zamiast tego lepiej jest przetrzeć brudne miejsca mokrą gąbką lub szmatką. Jeżeli pupil jest już dorosły to możemy kąpać go tak często, jak będzie to potrzebne. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ jedna kąpiel w miesiącu będzie wystarczająca. Czyszczenie sierści musi odbywać się z pomocą letniej wody i specjalnych szamponów. To, jak często będziemy myć naszego czworonoga, zależy przede wszystkim od jego aktywności. Niektóre rasy nie potrzebują tak częstej pielęgnacji, ponieważ na spacerach są uważne i nie brudzą się. Inne, szczególnie duże psy mogą sprawiać więcej kłopotów, a co za tym idzie, będziemy musieli częściej je kąpać. Nie ma jednak reguły na to, kiedy powinniśmy myć sierść psa. Nie możemy wykonywać tego ani zbyt często, ani w ogóle. Jeżeli nie zadbamy raz na jakiś czas o kąpiel, to sierść może stać się tłusta, zakurzona, a także mogą pojawić się przez to problemy skórne. Musimy zatem sami ocenić, kiedy kąpiel jest konieczna, a kiedy lepiej się powstrzymać, aby nie wykonywać zbyt często zabiegu pielęgnacyjnego.
Jeżeli nie potrafimy sami poradzić sobie z pupilem na przykład ze względu na jego zbyt duże wymiary, to warto udać się do salonu dla zwierząt, gdzie wszystko wykonają profesjonaliści. W takich miejscach nie tylko wykąpiemy swojego psa, ale także odpowiednio skrócimy i wymodelujemy sierść. W salonach jakość usług jest wysoka, dlatego na pewno będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Jeżeli jednak nasz pies stresuje się takimi zabiegami, to lepiej wykonywać je w domowym zaciszu. Pupile często boją się wody, a gdy przychodzi czas kąpieli, to uciekają do innego pomieszczenia. Warto nagradzać psa, gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, dzięki czemu z czasem będzie lepiej kojarzył daną sytuację. Przy myciu psa musimy być delikatni. Nie możemy zbyt mocno szorować skóry, ponieważ w ten sposób ją podrażnimy. Wybierajmy odpowiednie środki, które nie zaszkodzą zdrowiu psa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here